V Etiópii pred 3 rokmi objavili vedci z múzea prírody z amerického Clevelandu pozoruhodne neporušenú lebku, ktorá patrila prvému ľudskému predkovi, ktorý žil pred viac ako 3,8 mil. rokov. Je to prvýkrát, čo sa našla lebka patriaca Australopithecovi anamensis a práve tento objav odhalil vývojovú históriu raných ľudských predkov.
Majiteľ lebky bol muž a žil v oblasti Woranso-Mille v Etiópii. Dostal veľmi zaujímavé pomenovanie - MRD. Patril k druhu Australopithecus anamensis. Tento muž bol priamym predkom svetoznámej fosílie Lucy. Tú vedci pred niekoľkými rokmi našli taktiež v Etiópii, len 55 kilometrov od miesta tohto nálezu, pričom ona žila v danej oblasti pred 3,2 mil. rokov.
Nový pohľad na vývoj človeka
Nález MRD-a je výnimočný, pretože doteraz sa vedcom podarilo objaviť poväčšine len čeľuste alebo zuby, ktoré boli staré 2,4 až 3,9 mil. rokov. Nikdy sa nepodarilo presne zistiť, ako naši predkovia vyzerali. Až doteraz! „Keď som uvidel lebku, nemohol som uveriť vlastným očiam. Bol to splnený sen!“ vyjadril sa vedúci pracovného tímu doktor Haile-Sellasie.
Lebka bola len začiatkom dlhodobého výskumu, ktorý zahŕňal správne určenie vzoriek a vykonania rozsiahlych porovnávacích analýz so vzorkami, ktoré boli objavené skôr. Vedci sa teraz budú snažiť pochopiť prostredie, v ktorom náš predchodca žil, jeho vzťah k prírode a aký vplyv mal na vývoj človeka.