Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na novú správu MAAE.
Islamská republika má podľa správy v súčasnosti k dispozícii 241,6 kilogramu nízkoobohateného uránu. To je o 36,6 kilogramu viac, ako mala na začiatku júla a o 38,8 kilogramu viac, ako jej povoluje jadrová dohoda.
Irán tento rok pozastavil plnenie niektorých záväzkov zo spomínanej dohody. Reagoval tým na rozhodnutie Spojených štátov, ktoré v roku 2018 od dohody odstúpili a zaviedli embargo na dovoz iránskej ropy.
Nová správa MAAE tiež potvrdila, že Irán obohacuje urán na 4,5-percentný podiel štiepneho izotopu, pričom dohoda mu povoľuje obohacovanie len na úroveň 3,67 percenta.
Jadrová dohoda medzi Iránom a svetovými veľmocami - USA, Ruskom, Čínou, Britániou, Francúzskom a Nemeckom - zaväzuje Teherán, aby výrazne obmedzil svoje jadrové kapacity výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií. Cieľom tohto opatrenia je zabezpečiť, aby Irán nemohol túto technológiu využiť na výrobu jadrových zbraní.
Irán pohrozil, že od 6. septembra začne obohacovať urán na úroveň 20 percent, ak zostávajúce signatárske krajiny dohody nevyvinú úsilie na zmiernenie vplyvu amerických sankcií.
Vysokopostavený diplomat však v piatok vo Viedni povedal, že Irán jadrovej agentúre OSN zatiaľ nenaznačil, že mieni k tomuto kroku na budúci týždeň skutočne pristúpiť, píše DPA.