V rozhovore pre TASR to potvrdila ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS).
Ministerstvo poskytuje školám na lyžiarsky výcvik finančné prostriedky od roku 2016. Príspevok je vo výške 150 eur na žiaka. "Finančné prostriedky sú účelovo určené na lyžiarsky výcvik, ale v poslednej dobe sa pripúšťa aj snoubordingový výcvik, ktorý je populárny," povedala Lubyová. Počet prihlásených žiakov v školskom roku 2018/2019 bol podľa slov šéfky rezortu školstva okolo 86.000, počet zúčastnených približne 68.000 a príspevok sa pohyboval vo výške zhruba desať miliónov eur. "Aj v tomto roku očakávame zhruba rovnaké počty a suma približne desať miliónov eur bude vyčlenená na to, aby sme pomohli financovať toto opatrenie," poznamenala Lubyová.
Finančné prostriedky sú účelovo určené pre žiakov druhého stupňa základnej školy, špeciálnej základnej školy a pre žiakov stredných škôl v dennej forme štúdia na financovanie lyžiarskych výcvikov a kurzov. Každý zriaďovateľ je povinný príspevok na tento kurz poskytnúť škole v plnej výške. Podľa rezortu školstva sa v minulosti často stávalo, že rodičia si nemohli dovoliť poslať dieťa na lyžiarsky výcvik, čím trpelo najmä ono. "Veľkým prínosom je aj podpora cestovného ruchu, pretože prevažná väčšina lyžiarskych výcvikov prebieha na Slovensku," uviedol rezort školstva.
Okrem lyžiarskych kurzov poskytuje rezort školstva príspevok aj na školu v prírode. Príspevok pre žiakov prvého stupňa základnej školy je určený vo výške 100 eur, v prípade špeciálnych základných škôl ide o sumu 150 eur. "V školskom roku 2018/2019 bol počet žiakov na prvom stupni základných škôl a v špeciálnych základných školách zhruba 222.000. Z nich sa prihlásilo na školu v prírode 52.000 žiakov, štát poskytol príspevok viac ako 51.000 žiakom. Spolu to stálo okolo 5,7 milióna eur," priblížila Lubyová. Zhruba rovnaká suma je na školy v prírode vyčlenená aj v novom školskom roku.