Nálet uskutočnila medzinárodná vojenská koalícia pod velením Saudskej Arábie a cieľom bola budova univerzity, ktorú povstaleckí húsiovia využívajú ako detenčné centrum. Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK).
Zranenia utrpelo najmenej 40 ďalších osôb, ktorých hospitalizovali v miestnych nemocniciach. Koalícia vyhlásila, že útoky boli zamerané proti povstaleckému vojenskému objektu, kde sú "uskladňované drony a raketové strely". Húsijský televízny kanál al-Masíra však oznámil "desiatky ľudí zahynuli a utrpeli zranenia" pri siedmich náletoch, ktoré zasiahli budovu využívanú vzbúrencami ako väzenie.
Záchranárske tímy, ktoré na miesto vyslal MVČK, sa usilujú objaviť v masívnych ruinách budovy ďalších preživších, ale šance "sú veľmi nízke". Ministerstvo zdravotníctva, ktoré je pod povstaleckou správou, spresnilo, že obete tvoria zajatí vládni bojovníci. MVČK tvrdí, že jeho pracovníci už predtým v tejto budove navštívili zadržiavané osoby.
Útok sa odohral v čase, keď švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová rokuje v Jordánsku o obnovení dialógu medzi vládou jemenského sunnitského prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího a Iránom podporovanými šiitskými húsijmi.
Koalícia bojuje proti povstalcom v mene medzinárodne uznanej vlády od roku 2015, keď najvyšší štátny predstaviteľ ušiel do saudskoarabského exilu. V konflikte už zahynuli desaťtisíce ľudí, milióny ďalších sa ocitli na pokraji hladomoru a krajina sa dostala do momentálne najhoršej humanitárnej krízy na svete.
Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí vyzval v polovici augusta na podporu jemenských povstalcov proti koalícii. Chameneí sa stretol v Teheráne s hovorcom jemenských povstalcov. Po schôdzke povedal, že Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a ich podporovatelia sa snažia "rozbiť Jemen, ktorý sa musí pevne postaviť proti tomuto sprisahaniu".