Informovala o tom agentúra AFP. "Nedávno sme videli návrat imperialistických tendencií v Európe, pokusy o zmenu hraníc násilím, útoky na iné štáty, zaberanie území, zotročovanie občanov," uviedol Duda v prejave na Pilsudského námestí vo Varšave, kde sa na poludnie začala hlavná časť spomienkových akcií pri príležitosti 80. výročia vypuknutia druhej svetovej vojny.
Duda podľa AFP v prejave síce konkrétne nezmienil Rusko, ale poukázal na vojenské akcie proti "Gruzínsku v roku 2008 a Ukrajine v roku 2014, ktoré zmenili hranice". Podľa Dudu "akákoľvek vojenská agresia sa musí stretnúť s absolútne pevnou, rozhodnou a silnou reakciou". Zdôraznil tiež, že "zatváranie si očí nie je receptom na mier, (ale) je to jednoduchý spôsob, ako de facto dať súhlas na ďalšie útoky".
Duda vo svojom prejave zdôraznil, že druhá svetová vojna pripravila o život takmer 80 miliónov ľudí, ak sa k obetiam započítajú nielen padlí na bojiskách a zavraždení v koncentračných táboroch, ale aj tí, ktorí v dôsledku vojny zomreli na hlad, choroby, či v chudobe.
"Pri pohľade na Európu by sa dalo povedať, že zmizol jeden veľký európsky štát," povedal Duda. Uviedol, že dnes je ťažké predstaviť si takúto kataklyzmu, pričom druhú svetovú vojnu označil za najväčší a najstrašnejší ozbrojený konflikt v histórii ľudstva. Poľský prezident upozornil, že ľudstvo sa "z tejto hroznej lekcie" dostatočne nepoučilo. Pripomenul, že nie tak dávno došlo na svete k etnickým čistkám i genocíde, pričom spomenul bývalú Juhosláviu i Rwandu.
Podľa spravodajského portálu TVN24.pl Duda zdôraznil, že "druhá svetová vojna by možno nebola, keby západné krajiny boli silne proti Anschlussu Rakúska, ak by definitívne zastavili Hitlerove imperiálne ambície, jeho maniacke vízie, ak by sa dôrazne protestovalo proti zaobchádzaniu so Židmi v Nemecku ešte pred druhou svetovou vojnou a keby sa medzinárodné spoločenstvo ostro a rozhodne postavilo na obranu Československa".
Ubezpečil vo svojom prejave, že "si pamätáme a budeme si s vďakou pamätať všetkých, ktorí bojovali a obetovali svoj život za slobodný svet", aby "(...) ľudia mohli žiť slobodne, mohli o sebe rozhodovať a užívať si svoje šťastie". Poľský prezident sa vo svojom prejave poďakoval aj všetkým hosťom zo zahraničia za to, že prišli do Varšavy na spomienkové podujatia k 80. výročiu vypuknutia druhej svetovej vojny.
Do Varšavy pricestovali delegácie zo 40 krajín sveta, okrem iných aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, viceprezident USA Mike Pence, francúzsky premiér Édouard Philippe, nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, prezidentky Chorvátska a Slovenska, Kolinda Grabar-Kitarovičová a Zuzana Čaputová, prezident ČR Miloš Zeman, prezident Litvy Gitanas Nauseda, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj či maďarský prezident János Áder.