Piatková silná búrka sa podpísala pod zničenie Nákovy na končiari Končistej (2538 m n.m.). Z nevšedného skalného útvaru na vrchole štítu, ktorý pripomína konskú hlavu alebo kováčsku nákovu, ostala len polovica.
Štít Končistá je siedmy najvyšší štít vo Vysokých Tatrách a hoci výstup naň nie je zložitý, na vrchol môžete ísť len s horským vodcom. Podľa legendy bizarný balvan známy ako Nákova na vrchole štítu zostal po obrovi, ktorý chcel zničiť Tatry, lebo boli väčšie ako on. Obra z našich veľhôr vyhnali a teraz sa rozsypala aj jeho nákova. Na svedomí to má silná búrka, ktorá sem prišla v piatok poobede.
Obrovské blesky, presnejšie tlaková vlna po bleskoch, zranila aj troch Poliakov a odstavila na viac ako 15 hodín lanovku na Kasprov vrch, ktorý sa nachádza na hranici Slovenska a Poľska. „Určite to má na svedomí blesk, lebo ak by to bolo zvetrávaním, tak to padne na jar. Aj skaly, ktoré z Nákovy odpadli, boli odtiaľ vymrštené veľkou silou. Je to príroda. Aj také mohutné tatranské štíty menia rokmi svoj tvar,“ povedal horolezec Palo Jackovič, ktorý má v Tatrách vylezených množstvo prvovýstupov a náročných ciest.
Ako dodal skúsený horolezec, v Tatrách už padli veľké skalné bloky či rôzne vežičky. „Ostalo to bez povšimnutia. No Nákova je veľmi populárna, lebo kto na nej nebol, nebol vlastne na vrchole Končistej,“ povedal Jackovič. Na vrchole Končistej bol aj geológ Miloš Greisel (69). Puklinu, ktorá môže byť príčinou jej deštrukcie, si všimol už na jeseň. „Bola tam tektonická porucha a blesk svojou silou ju rozlomil. Je to však bežný jav a proti prírode nič nezmôžeme. Celkový tvar hôr ostáva, ale ich detaily sa neustále menia,“ povedal Greisel.
Podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku (TANAP) Pavla Majka situáciu o páde skaly na Končistej preveria. Zároveň dodal, že ide o trasu mimo vyznačeného turistického chodníka. „Pokiaľ je tam pristihnutý človek, ktorý tam nemá čo robiť, tak mu je na mieste udelená bloková pokuta do výšky 66 eur,“ uzavrel Majko.
Nákova nebola prvá
V roku 1813 sa v dôsledku zemetrasenia z vrcholu Slavkovského štítu zrútili mohutné skalné bloky, ktoré dodnes možno nájsť vo Veľkej Studenej doline. Podľa niektorých predpokladov mohol byť Slavkovský štít dovtedy najvyšším vrcholom Vysokých Tatier. Dnes s výškou 2 452 m n. m. patrí k 13 najväčším vrchom našich veľhôr.