V porovnaní s vlaňajším augustom bolo v uplynulom mesiaci požiarov skoro trojnásobok. Amazonský región požiare trápia pravidelne v období sucha medzi augustom a októbrom. V ôsmom mesiaci roka 2010 ich brazílski vedci zaznamenali dokonca 45 000.
Tohtoročná kríza bola predmetom značného medzinárodného záujmu a bola napríklad jednou z hlavných tém prejednávaných pred týždňom na summite skupiny vyspelých ekonomík G7. K väčšiemu počtu požiarov podľa expertov prispieva nielen sucho a klimatické zmeny, ale aj ilegálny výrub a vypaľovanie lesa za účelom získania poľnohospodárskej pôdy. Kvôli tomu sa stal terčom kritiky aj brazílsky prezident Jair Bolsonaro, ktorý ekonomické aktivity v Amazónii podporuje.
Pre 76 percent Brazílčanov je medzinárodný záujem o ochranu tamojšej prírody oprávnený, vyplýva to z nového prieskumu agentúry Datafolha, o ktorom dnes informovala agentúra AFP. Zároveň ale 75 percent opýtaných uviedlo, že správa dažďového pralesa prislúcha Brazílii. Francúzsky prezident Emmanuel Macron nedávno navrhol, aby bol pralesu pridelený "medzinárodný status", čo Bolsonaro hodnotil ako ohrozenie brazílskej zvrchovanosti.
AP pripomína, že na brazílskom území sa nachádza asi 60 percent amazonského pralesa, ktorý býva označovaný za pľúca planéty. Tunajšie stromy každý rok absorbujú až dve miliardy ton oxidu uhličitého.