V jednej zo svetoznámych univerzít spolupracoval s držiteľom Nobelovej ceny Johnom Nashom († 86), ktorého preslávil oscarový film Čistá duša. Seymour prišiel na Slovensko kvôli konferencii Eurocomb a zároveň si z rúk rektora Mareka Števčeka prevzal pamätnú medailu Univerzity Komenského (UK).
Vďaka úspešnému filmu sa široká verejnosť dozvedela viac o práci matematikov, ale aj o tom, aká je tenká hranica medzi genialitou a psychickými poruchami. Príbeh Johna Nasha filmári spracovali do diela Čistá duša, ktoré získalo štyroch Oscarov. Ako si na spoluprácu s ním spomína Paul Seymour?
„John bol vždy priateľský a veľmi dobre sa s ním pracovalo. Niekedy zmizol a viac vám nepoviem,“ povedal tajomne Seymour, ktorý nemá za vzor žiadneho matematického génia. „Nepotrebujem nikoho, aby ma motivoval. Som dosť dobrý na to, aby som sa motivoval sám,“ vraví profesor, ktorý vyučuje na Princetonskej univerzite v New Jersey.
Mám jeden problém
Keď si matematik Seymour preberal na pôde UK pamätnú medailu, všetci očakávali veľkolepú reč. On sa však len usmial a tlieskajúce publikum odmenil jednou vetou: „Ďakujem, cením si to,“ a odišiel. To, že matematika bola odmalička jeho vášňou, sme sa dozvedeli až pri osobnom stretnutí.
„Vždy som bol prvý a môžem povedať, že to bol super pocit,“ poznamenal s hrdosťou. Priznal však, že určité problémy mu robila geografia. „Opýtajte sa ma, ako sa volá hlavné mesto Peru a som stratený,“ vraví Seymour, hoci, paradoxne, prišiel s teóriou 4 farieb pre mapy. „Lenže v mapách išlo len o dôkaz, že potrebujete štyri farby,“ zasmial sa profesor.
Veda s adrenalínom
Geniálny vedec má dve dcéry. „Keď boli malé, tak matematiku milovali, a keď vyrástli, tak ju nenávidia. Doteraz nechápem prečo,“ rozhodil Seymour rozhorčene rukami. Podľa neho krásu matematiky treba objaviť. „Ak nájdete dôvod, potom hľadáte dôkaz. A keď do seba zapadajú všetky kúsky, ktoré sú rozsypané po svete a vy máte dôkaz, je to úžasné,“ vraví zanietene Seymour, ktorý na vedeckej práci robí so svojím tímom. „Sedíme vo veľkej miestnosti. Pred nami je čierna tabuľa a odrazu sa niekto so zápalom postaví a zakričí: ‚Mám to!‘ No a o pár sekúnd hodí rukou a sadne si: ‚Nemám...‘ Aj kvôli takýmto adrenalínovým situáciám ostáva matematike verný.
Vzdelanie: Oxford University
Pôsobil: Oxford University, University of Waterloo, Ohio State University
Teória štyroch farieb
Najznámejšou Seymourovou revolučnou štúdiou je teória o 4 farbách. Podľa nej každú rovinnú mapu je možné zafarbiť s použitím najviac 4 farieb tak, aby žiadne dve krajiny, ktoré majú spoločnú hranicu, neboli zafarbené rovnakou farbou, a preto napr. na politickej mape boli farebne rozlíšené
Toto všetko má rád
- džez
- akademickú pôdu a inteligentných ľudí
- je gurmán, ale obľúbené jedlo nemá
- číta romány, relaxuje pri nich
- Slovákov, prekvapila ho naša priateľskosť a ústretovosť
- americký matematik známy svojou prácou v oblasti teórie hier a diferenciálnej geometrie
- sľubne sa rozvíjajúcu kariéru takmer na 30 rokov výrazne skomplikovala vážna duševná porucha
- v roku 1994 mu za prínos k teórii hier udelili Nobelovu cenu za ekonómiu (spolu s matematikmi Reinhardom Seltenom a Johnom Harsanyim).
Americká snímka z roku 2001 je založená na životnom príbehu Johna Forbesa Nasha, držiteľa Nobelovej ceny za ekonómiu. V roku 1947 ho prijali na Univerzitu v Princetone ako talentovaného matematika. Od začiatku je posadnutý túžbou po objave originálnej myšlienky, čo sa mu aj podarí. Matematickou teóriou prevráti naruby ekonomické tézy považované sto rokov za nemenné. Jedného dňa si však jeho žena všimne, že trpí závažnou psychickou chorobou. Úlohy Nasha sa zmocnil Russell Crowe.