Táto situácia sa začína prejavovať aj v samotných predajniach, kde narastá nespokojnosť zamestnancov ale aj zákazníkov. Zúfalé predavačky sa obávajú nielen o prácu, ale aj o svoje výplaty. Najviac ich však urazila a ranila iná vec – interný list zamestnancom, v ktorom sa nachádza priam šokujúca žiadosť.
Predstavenstvo spoločnosti Potraviny Kačka podalo 30. augusta návrh na konkurz. Médiá o tom informoval jej generálny riaditeľ Wieslaw Chlebuś. Predstavenstvo pristúpilo k tomuto kroku, pretože spoločnosť Potraviny Kačka (CBA Slovakia) podľa zákona spĺňa podmienky na vyhlásenie konkurzu, najmä vzhľadom na významné obmedzenie disponovania s účtami spoločnosti bankou. „Do rozhodnutia súdu o vyhlásení konkurzu má spoločnosť Potraviny Kačka záujem pokračovať v štandardnej prevádzkovej činnosti a mať predajne otvorené čo najdlhšie,“ skonštatoval Chlebuś.
Predavačky prehovorili
Zamestnanci tvrdia, že aktuálna situácia je viac než zložitá. „Neplatia dodávateľom faktúry, prestal nám chodiť tovar a teraz je to už aj také na hrane s výplatami,“ prezradila vedúca jednej z trenčianskych predajní Eva (32). Podľa jej slov sa obávajú nielen o svoju prácu, ale aj o mzdy.
„Zatiaľ nám výplaty prišli, ale posledné tri mesiace začali chodiť oneskorene,“ prezradila. Predavačka Anna, ktorá pre predchodcu dnešného reťazca pracuje už štyri roky, sa strachuje, čo s ňou bude. „Nikto poriadne ani nevie, čo sa deje. Nedodával sa ani tovar, čakali sme, že sa to zlepší, sľubovali nám, že od septembra,“ opísala situáciu s tým, že sa bojí, že nasledujúcu mzdu už ani neuvidia.
„Myslím si, že výplaty ani čakať nemusíme. Zrejme si budeme musieť všetko vymáhať z garančného fondu,“ zúfa si. Zároveň dodáva, že dostali od poľského majiteľa mail, že firma ide do konkurzu a výplaty si môžu žiadať z garančného fondu zo Sociálnej poisťovne. „Pokiaľ ale nemajú vyhlásenie o bankrote, tým pádom si my o výplaty žiadať nemôžeme. Až keď budeme mať v rukách výpovede a potvrdenie o tom, že firma zbankrotovala,“ myslí si predavačka.
Urážka zamestnancov
Kritickú situáciu ešte vygradoval interný list zamestnancom, ktorý má k dispozícii Nový Čas. Pracovníkov v ňom okrem iného žiadajú, aby sa neuchýlili k svojvoľnému privlastňovaniu si tovaru, hotovosti alebo iných cenín nachádzajúcich sa v predajniach či skladoch, nakoľko by to bolo považované za krádež a plynuli by z toho patričné dôsledky v rámci platnej legislatívy.
„Veľmi sa nás to dotklo, že nám zamestnávateľ povie, aby sme vlastne nekradli,“ priznala Eva. Dodala, že po tom, ako interpretovala svojim podriadeným takúto požiadavku, zostali urazení a veľmi sa ich to dotklo. „Nás to urazilo, že z nás urobí vlastne zlodejov. Nikdy by nám také niečo ani nenapadlo,“ dodala Anna.
Riaditeľ reaguje
Generálny riaditeľ Potraviny Kačka Wieslaw Chlebuś sa snaží napätú situáciu upokojiť. „K dnešnému dňu majú zamestnanci uhradené všetky mzdové nároky,“ napísal nám vo svojom stanovisku. „Aj napriek tomu, že bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu, robíme všetko preto, aby boli augustové mzdy zamestnancov spracované a vyplatené v zákonnej lehote.
Zároveň aktívne komunikujeme so Sociálnou poisťovňou, aby sme mohli zamestnancom poskytnúť poradenstvo k žiadosti o dávku z garančného fondu, o ktorý môžu požiadať.“ Riaditeľ sa vyjadril sa aj k výzve zamestnancom, aby v prevádzkach nekradli, čo sa ich veľmi dotklo: „Sme si vedomí rozčarovania zamestnancov z aktuálneho vývoja situácie. Oznamom sme sa snažili preventívne upozorniť zamestnancov, aby na základe situácie zbytočne skratovo nereagovali.“
Ako funguje garančná dávka
Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne
- Sociálna poisťovňa môže priznať garančnú dávku v prípade, ak je zamestnávateľ už v konkurze, neuhradil svojim zamestnancom stanovené mzdové nároky a tí si podajú žiadosť o dávku v príslušnej pobočke podľa sídla zamestnávateľa. Môže byť vyplatená najviac za 3 mesiace z posledných 18-tich mesiacov pred podaním návrhu na konkurz alebo pred skončením pracovného pomeru. Výška závisí od toho, akú hrubú mzdu a iné mzdové nároky zamestnávateľov zamestnancovi nevyplatil. Maximálna výška na ktorú má nárok, ak platobná neschopnosť zamestnávateľa vznikla od 1. 7. 2019 do 30. 6. 2020, predstavuje 3 039 €.