Procesné úkony sú podľa ÚŠP motivované úradnou povinnosťou vyšetrovať všetky trestné činy, o ktorých sa prokuratúra dozvie, a nie inými záujmami. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.
"Dôvody pre pristúpenie k týmto procesným úkonom majú výhradne trestno-procesný charakter vychádzajúci z úradnej povinnosti vyšetrovať všetky trestné činy, o ktorých sa prokuratúra dozvie, a v žiadnom prípade neboli a nie sú motivované akýmikoľvek inými záujmami," uviedla v stanovisku Tökölyová.
Zaisťovacie úkony boli podľa ÚŠP vykonané v súlade so zákonom a na základe prechádzajúceho súhlasu príslušného prokurátora. V stanovisku sa zároveň uvádza, že "procesná povinnosť na vydanie veci dôležitej pre trestné konanie sa vzťahuje na každého, a ani vysokí štátni úradníci, sudcovia či prokurátori nie sú v tomto smere žiadnou výnimkou". ÚŠP zároveň považuje za "veľmi neštandardné", aby boli takéto úkony akýmkoľvek spôsobom verejne prezentované či spochybňované osobami, ktorých sa tieto úkony týkajú.
Jankovská na utorkovej tlačovej konferencii spochybnila zásah polície, pri ktorom, spolu s niekoľkými sudcami, vydala telefón. Podľa nej je mobilný telefón Mariana Kočnera spochybniteľný, vzhľadom na to, že mal k nemu tri mesiace prístup bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Ten alebo niekto iný mohol podľa nej s mobilom Mariana Kočnera manipulovať. "Pýtam sa, či je takýto mobilný telefón a jeho obsah, ktorý doposiaľ nebol pripustený ako dôkaz v súdnom konaní na súde, dôvodom na taký neadekvátny zásah zo strany orgánov činných v trestnom konaní voči sudcom a prokurátorom," uviedla Jankovská.
Štátna tajomníčka zároveň na tlačovej konferencii uviedla, že sa vzdáva funkcie a vracia sa na post sudkyne. Národná kriminálna agentúra vykonala u Jankovskej zaisťovacie úkony, odovzdala mobilný telefón. Podľa medializovaných informácií mala Jankovská údajne intenzívne komunikovať s Marianom Kočnerom. Jankovská akékoľvek kontakty s ním v utorok opätovne odmietla.