V utorok to oznámil veľvyslanec USA pri EÚ Gordon Sondland, ktorého citovala tlačová agentúrou DPA. Pompeo sa počas dvojdňovej návštevy, ktorá sa začala v pondelok v neskorších hodinách, stretol s nadchádzajúcou predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, budúcim predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, predsedom Európskeho parlamentu Davidom Sassolim a s budúcim šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom.
"Náš vzťah s Európskou úniou sa dostal do mnohých patových situácií na mnohých frontoch, v obchode a ďalších záležitostiach, a vyústil do... množstva nepríjemných, nevrlých rozhovorov," povedal Sondland novinárom.
Nič však nenaznačuje, že Washington uvažuje o zmene v prístupe k Bruselu. Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa totiž vznikla séria názorových zrážok v celej škále záležitostí, od obchodu až po jadrovú dohodu s Iránom, vzťahy s Čínou a klimatické zmeny, napísala agentúra DPA.
"Po nástupe novej skupiny predstaviteľov EÚ si podľa mňa otvorenejšie priznáme naše rozdielne názory na taktické postupy a budeme hľadať spôsob, ako pri týchto rozdielnych taktikách... môžeme spolupracovať," uviedol Sondland. Ako príklad spomenul Irán, kde EÚ a USA v podstate sledujú tie isté ciele.
Voľby do Európskeho parlamentu sa konali v máji. Výsledkom je nové vedenie EÚ. Von der Leyenová má nastúpiť do úradu po predsedovi EK Jeanovi-Claudovi Junckerovi 1. novembra s novým tímom; Michel prevezme funkciu o mesiac neskôr.
Jednou z najnaliehavejších záležitostí bude pre nový tím práve obchod. Brusel sa zo všetkých síl snaží vstúpiť do rokovaní o obchodnej dohode s USA ešte pred novembrovým konečným termínom, keď má Trump rozhodnúť, či zvýši dovozné clá na autá z EÚ.
"Keď príde konečný termín, prezident sa rozhodne na základe množstva faktorov," vyhlásil Sondland. A dodal: "Pri súčasnom vedení existuje cestička, na ktorej sme však už nejaký ten čas. Neprinieslo to žiadnu skvelú výslednú dohodu."
Sondland zdôraznil, že Pompeo "nechcel nikoho uraziť", keď sa rozhodol nestretnúť s nikým zo súčasných predstaviteľov EÚ, ako je napríklad Juncker, šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová či predseda Európskej rady Donald Tusk.
"Účelom jeho cesty... nebolo stretnúť sa s ľuďmi, s ktorými sa už minister stretol," vysvetlil veľvyslanec USA. Avšak hovorkyňa Európskej komisie Mina Andreevová v pondelok pred novinármi v Bruseli spochybnila potrebu reštartu vzťahov medzi EÚ a USA. "Myslím, že všetci veľmi dobre viete, že predseda Juncker má veľmi dobrý vzťah so samotným prezidentom Trumpom," uviedla.