Informovala o tom agentúra AP. Diplomati z 22 krajín a zemepisných oblastí sa zúčastnili na stretnutí na japonskom ministerstve zahraničných vecí, kde japonské úrady zdôraznili dôležitosť boja proti fámam o bezpečnosti elektrárne, ktorú v roku 2011 poškodilo zemetrasenie a vlny cunami.
Spoločnosť Tokyo Electric Power Company (TEPCO), ktorá má na starosti správu tejto elektrárne, začiatkom augusta uviedla, že do troch rokov nebude mať kde skladovať obrovské množstvo rádioaktívnej vody.
Južná Kórea vzniesla pochybnosti ohľadom bezpečnosti. Medzi Japonskom a Kóreou je napätá situácia v súvislosti s obchodnými vzťahmi a problematickými spoločnými dejinami, pripomína AP.
Voda musí byť neustále vháňaná do štyroch reaktorov elektrárne s cieľom chladiť jadrové palivo. Rádioaktívna voda od čias katastrofy uniká z reaktorov a mieša sa s vodou podzemnou a dažďovou.
Spoločnosť momentálne skladuje v približne 1000 nádržiach viac než milión ton spracovanej, ale rádioaktívnej vody. Experti odporúčajú jej riadené vypustenie do mora, avšak miestni obyvatelia sú proti takémuto postupu.
Elektráreň Fukušima I silno poškodili zemetrasenie a následné vlny cunami z 11. marca 2011. Prírodný živel vyradil z činnosti chladiace systémy elektrárne, spôsobil prehriatie jej reaktorov a následne únik radiácie do okolia. Išlo o najhoršiu jadrovú katastrofu od výbuchu v Černobyli v roku 1986.