Pri Zemplínskom Hradišti (okr. Trebišov) nedávno ulovili až štyri kusy šakalov. Presunuli sa k nám z juhu ako invázny druh a predstavujú značné riziko. Okres je totiž miestom, kde sa mor šíri, k čomu môže prispievať aj tento chlpatý hosť. Profesor Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach Juraj Ciberej, ktorý je aj odborníkom v poľovníctve, pre Nový Čas priblížil viac informácií. „Šakaly prenikli na naše územie z Balkánu. V podstate škodia, pretože sa potierajú pachom ulovených alebo uhynutých zvierat a takto potom môže dochádzať k prenosu ochorení. Týka sa to aj prasacieho moru,“ vysvetlil s tým, že šakaly ulovil miestny poľovný hospodár neďaleko Zemplínskeho Hradišťa.
„Treba ich loviť, aby sme zabránili šíreniu nákazy, ktorá prepukla práve v okrese Trebišov. Už nielen medzi doma chovanými ošípanými, ale aj diviakmi. Dá sa však povedať, že situáciu máme plne pod kontrolou a ďalšie pozitívne prípady pribúdajú len zriedka,“ spomenul profesor. Ten bol účastníkom aj nedávnych rokovaní s predstaviteľmi Európskej komisie, aby priamo v teréne delegáciu presvedčili o potrebe využitia inak nepovolených možností lovu. Podľa profesorových slov ukážka špecifických podmienok v ťažko prístupných močariskách komisiu presvedčili o správnom prístupe našich poľovníkov.
Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) doposiaľ zaznamenala na juhovýchodnom Slovensku 24 potvrdených prípadov výskytu AMO. V 11 prípadoch išlo o uhynuté alebo ulovené diviaky a 13 prípadov sa týkalo chovaných domácich ošípaných. „Všetky nové ohniská sa vyskytujú v oblasti už predtým potvrdených výskytov v okrese Trebišov,“ povedal Jozef Bíreš zo ŠVPS.
Šakal zlatý
Dĺžka: 60 – 110 cm
Dĺžka chvosta: 20 – 30 cm
Hmotnosť: 7 – 15 kg
Farba srsti: bledožltá, zlatistá alebo svetlohnedá, brucho je hnedkasté a chrbát sivší