Dôvodom môže byť skoršie vyhlásenie pražského primátora Zdeňka Hřiba o zmene takzvanej sesterskej zmluvy. Z nej chce súčasná rada hlavného mesta odstrániť bod, ktorým Praha uznáva jednotnú Čínu. Čínske úrady už predtým odložili turné orchestra PKF - Prague Philharmonia, Pražákoveho kvarteta a Symfonického orchestra Českého rozhlasu.
Zamietnutie čínskeho turné potvrdil klavirista súboru Guarneri Trio Prague Ivan Klánský, ktorý je zároveň dekanom Hudobnej a tanečnej fakulty Akadémie múzických umení (HAMU). "Dozvedeli sme sa to z mailovej korešpondencie s naším agentom, ktorý nám to turné pripravoval. Napísal nám, že ako iste vieme, je v Číne problém s menom Praha, a teda že nám to turné bolo zamietnuté," povedal Klánský ČT.
Súbor Guarneri Trio Prague vznikol v roku 1986. Trio tvoria huslista Čeněk Pavlík, violončelista Marek Jerie a klavirista Ivan Klánský.
Kvôli zákazu čínskych úradov na turné do Číny nepôjde ani popredný český sláčikový súbor Pražákovo kvarteto. Hoci má súbor podpísanú zmluvu a v krajine už vystupoval, plánované koncerty čínsky partner zrušil s odkazom na tamojšie úrady. Člen kvarteta Josef Klusoň si to vysvetľuje tým, že čínskym komunistom vadí kladný postoj pražského magistrátu k Taiwanu a k Tibetu.
Do Číny, kde mal vystupovať počas tohtoročného októbra, neodíde ani Symfonický orchester Českého rozhlasu. Čínska strana nedala českej agentúre, ktorá mala celú akciu organizovať, príslušné povolenia.
Odložené na neurčito bolo z čínskej strany turné PKF - Prague Philharmonia. Podľa vedenia súboru je dôvodom vyhlásenie pražského primátora Hřiba o zmene tzv. Sesterskej zmluvy, ktorú s Pekingom uzavrelo minulé vedenie Prahy. Z neho chce súčasná rada hlavného mesta odstrániť bod, ktorým Praha uznáva jednotnú Čínu.