Putin to uviedol na plenárnom zasadnutí Východného ekonomického fóra, ktoré sa do piatku koná v meste Vladivostok na ruskom Ďalekom východe. Pripomenul, že Rusko k nerozmiestňovaniu takýchto rakiet verejne zaviazalo už po tom, ako Spojené štáty otestovali tento typ rakety.
Putin dodal, že nedávne vyhlásenia Pentagónu, že Spojené štáty sú pripravené rozmiestniť takéto rakety v Japonsku a Južnej Kórei, "Rusko netešia". "Toto nás roztrpčuje a vyvoláva obavy," spresnil Putin. Dodal, že táto téma bola predmetom jeho rozhovorov s predsedom japonskej vlády Šinzóom Abem, pričom "nie raz a aj pred tým, ako Američania vyrobili takéto rakety."
Vysvetlil tiež, že ak budú americké rakety dislokované v Japonsku alebo Južnej Kórei, Rusko to bude chápať ako nástroj na zastavenie hrozieb zo Severnej Kórey. Upozornil však, že táto situácia pre Rusko súčasne vytvára isté problémy. Objasnil, že "tieto raketové systémy totiž s najväčšou pravdepodobnosťou pokryjú významnú časť ruského územia vrátane územia na Ďalekom východe." Ruský prezident tiež zopakoval, že odstúpenie USA od zmluvy o INF je kontraproduktívnym krokom, ktorý ničí systém medzinárodnej bezpečnosti a kontroly zbraní.
Začiatkom augusta 2019 Rusko a USA potvrdili právny zánik zmluvy INF. Zmluva bola v platnosti od roku 1987. Dohodu formálne vypovedali oba štáty, ktoré sa navzájom obviňujú z toho, že ju porušujú. Zmluva INF medzi bývalým Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi bola podpísaná vo Washingtone 8. decembra 1987. Platnosť nadobudla 1. júna 1988.
Táto bilaterálna dohoda o obmedzení zbrojenia, ktorú podpísali prezident už neexistujúceho Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov a vtedajší americký prezident Ronald Reagan, zakazuje obom stranám okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú stredný dolet a sú odpaľované z pevniny.