Tam bol v nemocnici už od apríla. Kedysi silný muž, ktorý vládol v Zimbabwe železnou rukou 37 rokov, na sklonku života nevládal už ani chodiť. Zanechal za sebou krajinu v ekonomickom rozvrate, hoci sám patril k najbohatším vládcom na svete.
Mugabe bol kedysi symbolom boja za oslobodenie Afriky od kolonizátorov. Narodil sa v roku 1921 v Rodézii, kde podobne ako v Juhoafrickej republike vládla biela menšina. Za kritiku vlády ho v roku 1964 uväznili bez súdu na 10 rokov. Po prepustení odišiel do susedného Mozambiku, odkiaľ viedol gerilovú vojnu.
Útočil najmä na bielych farmárov. Armáda Rodézie podnikla niekoľko útokov na jeho tábory v Mozambiku, ale zakaždým mal šťastie a prežil. Zbavil sa aj svojich konkurentov vo vedení odboja – väčšinu dal uväzniť alebo zlikvidovať. Bol dobrý vyjednávač a v Londýne dohodol ukončenie vojny s vládou Rodézie. V roku 1980 vyhral voľby a stal sa vládcom nového štátu – Zimbabwe.
Zruinoval štát
Sľúbil zmierenie a demokraciu. Namiesto toho však priniesol násilie, korupciu a ekonomickú katastrofu. Kým v 80. rokoch ho svet vnímal ako osloboditeľa a druhého Mandelu, jeho armáda viedla skrytú občiansku vojnu proti opozičnému kmeňu, ktorá si vyžiadala najmenej 10 000 obetí. Armádu a gangy násilníkov nasadzoval aj vo voľbách proti oponentom.
Jeho ekonomická politika viedla k rastúcej nezamestnanosti, ktorá v roku 1998 dosiahla 50 percent. Pre veľkú korupciu mu západné štáty a medzinárodné organizácie v roku 2000 zastavili rozvojovú pomoc. Mugabe následne rozpútal násilnú kampaň, ktorá z krajiny vyhnala aj zostávajúcich bielych farmárov. Ani prevzatie fariem novými vlastníkmi však ekonomický rozvrat nezastavila.
On i jeho manželka, prezývaná Gucci Grace, si však žili v prepychu. Nespokojnosť s ním rástla, ale pri moci sa držal vďaka armáde. Vyhlasoval, že zosadiť ho môže iba Boh. V roku 2017 sa mu však otočila chrbtom aj armáda. Po vojenskom puči ho posadili do domáceho väzenia a na jeho miesto dosadili viceprezidenta Emmersona Mnangagwu. Niekdajší hrdina, ktorý strávil desaťročia na vrchole, sa tak dočkal najhoršieho možného konca – odišiel opustený a ponížený.
Najbohatší diktátori v histórii
Krajina: Saudská Arábia
Majetok: 12,7 bilióna eur
Krajina: Líbya
Majetok: 68 miliárd eur
Suharto
Krajina: Indonézia
Majetok: 32 miliárd eur
Krajina: Brunej
Majetok: 18 miliárd eur
Krajina: Filipíny
Majetok: 14 miliárd eur