Generálny prokurátor Tarek William Saab uviedol, že Guaidóa - predsedu Národného zhromaždenia, ktorého uznalo za dočasného prezidenta viac ako 50 krajín - začali vyšetrovať pre údajné vyjednávania s úmyslom zrieknuť sa vznesenej "historickej požiadavky krajiny na územie Esequibo".
Provládne Ústavodarné zhromaždenie, ktoré dal v roku 2017 zriadiť prezident Nicolás Maduro, aby eliminoval vplyv Národného zhromaždenia ovládaného opozíciou, vyhovelo žiadosti štátnej prokuratúry a zbavilo v apríli Guaidóa poslaneckej imunity. Guaidó čelí už niekoľkým ďalším obvineniam vrátane "uzurpovania úradu prezidenta".
Napriek obvineniam zostáva opozičný líder na slobode. Spojené štáty varovali venezuelské úrady pred akýmkoľvek pokusom o jeho zatknutie.
Maduro sa vo štvrtok objavil v televíznom vysielaní a vyzval prokuratúru, aby voči Guaidóovi vzniesla obvinenia z vlastizrady za jeho údajný plán odovzdať Esequibo nadnárodným spoločnostiam.
Prípad je založený na zvukových nahrávkach, z ktorých podľa Madurovej vlády vyplýva, že úradník americkej administratívy nalieha na poradcu Guaidóa "odovzdať Esequibo" ropnej spoločnosti Exxon Mobil a ďalším nadnárodným firmám.
Na zdroje bohaté územie s rozlohou 159 000 štvorcových kilometrov je predmetom dlhoročného sporu okolo vymedzenia hraníc. Ten sa zhoršil v roku 2015 po "významnom" objavení ropy, ktorý oznámila spoločnosť Exxon Mobil. Dohoda ropnej spoločnosti s Guyanou ale rozhnevala Venezuelu, ktorá si územie opätovne nárokovala.