Ten získavajú plavci, ktorým sa podarí preplávať La Manche, jeho americkú podobu v Santa Cataline a maratón 20 mostov. A práve ten František úspešne absolvoval pred pár dňami v USA.
V roku 2016 preplával La Manche, o dva roky neskôr zdolal jeho obdobu v Kalifornii a teraz maratón 20 mostov, ktoré spájajú Manhattan s ďalšími časťami ako Brooklyn či Bronx. Zdolaním práve poslednej plaveckej skúšky získal pôvodom lekár František Nehaj od medzinárodnej federácie ocenenie Triple Crown.
„Som len druhý Slovák, minulý rok sa to podarilo Petrovi Dolníkovi, žijúcemu v Austrálii. Trať dlhú 48 km som zaplával za 7 hodín a 42 minút, čo som osobne ani neočakával,“ hovorí šťastný športovec, s tým, že voda okolo Manhattanu čistotou práve neoplýva. „Organizátori pretekov nás upozornili na zvýšené riziko infekcie zo špinavej vody,“ vysvetlil kardiológ, ktorého však od náročnej trate neodradili ani ďalšie riziká.
Bez záchodu a s rizikom útoku žraloka
Špinavá voda nebola jediným rizikom, ktoré František musel podstúpiť. Organizátori ich pred štartom upozornili aj na možný útok žraloka. V Kalifornii však toto nebezpečenstvo bolo oveľa vyššie. "Plavca na dlhých tratiach skôr zradí srdce ako zaútočí žralok. Najvyššie riziko útoku žraloka pri plávaní hrozí na Hawai, kde je jedna z najťažších plaveckých tratí na svete,“ objasnil.
K všeobecnej pohode neprispieval ani fakt, že v júni pod posledným mostom Georgea Washingtona zmizol pod hladinou profesor medicíny. „Keď som tadiaľ plával, dúfal som, že budem mať viac šťastia,“ povedal František s tým, že nie všetko bolo v Amerike super zabezpečené. „Na mieste sme sa dozvedeli, že loď je bez toaliet. Po dva a pol hodine plavby brat zistil, že na internete sa neobjavujem na mape ako plávajúci, potom sa to podarilo napraviť,“ dodáva s úsmevom.
Občerstvenie zo Slovenska
Počas 48-kilometrovej trate ho sprevádzal na kajaku brat Jaroslav s manželkou Ivanou. Z lode mu podávali aj jedlo a tekutiny. „Kŕmenie prebiehalo každých 25 minút z kajaku na pokyn z lode. Jedol som potraviny zo Slovenska, čo som si priniesol - piškóty, med, müsli tyčinky, celozrnné keksy a pil čaj alebo vodu,“ prezradil František, ktorému dala zabrať najmä rieka Hudson, ktorá síce mala príjemných 22 stupňov, ale bola poriadne živá.
„Keďže podstatnou súčasťou plávania sú prúdy a vysoký príliv, je dôležité to využiť vo svoj prospech a dostať sa čo najďalej. Prúdy sú dosť silné, netreba sa zľaknúť,“ spomína úspešný amatérsky plavec s tým, že na nich dohliadala nielen sprievodná loď, ale aj štyri hliadky polície. Dôležité bolo vyhnúť sa aj výletným lodiam či pravidelným kompám na Ellis Island a Staten Island, kde je Socha slobody.
Ďalšie plány
František po získaní Triple Crown už nemá ďalšie veľké plány. Jediné, čo vie, je, že v plávaní bude pokračovať aj ďalej, podobne ako v práci lekára. Momentálne je na stáži v Kardiovaskulárnom inštitúte v meste Birmingham v Anglicku.
„Tu liečim a robím kardiologické zákroky, venujem sa výskumu fibrilácie predsiení s profesorom Paulusom Kirchhofom, ktorý je hlavným odborníkom a autorom európskych odporúčaní fibrilácie predsiení,“ uzavrel Nehaj s tým, že vo všetkom mu je obrovskou oporou najmä snúbenica Mariana.
Úspechy amatérskeho plavca a lekára
2016 - preplával La Manche
2018 - Sant Catalina
2019 - Maratón 20 mostov