V poslednom čase to však nie je nezvyčajný jav. Po mestách či obciach sa čoraz častejšie špacírujú aj iné divé zvieratá, ako medvede či líšky a ľudia si na týchto návštevníkov musia zvyknúť.
Dôvod, prečo k takýmto situáciám dochádza, je vyrušovanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. „Sú to množstvá potravy, ktoré človek vyhadzuje do kontajnerov a tak priamo ponúka zvieratám možnosť ľahko dostupnej potravy,“ uviedol Jaroslav Slašťan z bojnickej zoo.
„Človek bude čoraz viac zaberať nové územia a zvieratá budú naďalej strácať svoje domovy. Riešením sú chránené, ale bezzásahové územia so zákazom lovu a zákazom hospodárskej činnosti,“ uzavrel Slašťan.
Toto sú naši noví susedia:
Dôkazom toho, že diviačia zver sa čoraz častejšie pohybuje po mestách, je nielen fotografia zo zvolenskej autobusovej stanice. Divé prasce hlásia viaceré obce či sídliská po celom Slovensku. Útok diviaka môže stáť človeka život.
V poslednom čase videli medveďa v Ružomberku či v okolí Bratislavy. Dôvodom je najmä ľahko dostupná potrava. Útok medveďa na človeka sa môže skončiť tragicky.
Často ich vidieť pri smetných košoch. Môže prenášať nebezpečnú besnotu, no to, že sa objaví v meste, automaticky neznamená, že touto chorobou trpí.