Program bol koncipovaný tak, aby návštevníci lepšie poznali pamiatky vystavené v múzeu antickej Gerulaty formou interaktívnych hier. Nechýbali ani súboje gladiátorov na život a na smrť, divadelné predstavenia či kamenné sochy.
Vojenský tábor Gerulata v mestskej časti Bratislava-Rusovce ležal kedysi na severnom okraji Rímskej ríše, na území provincie Pannonia. V čase najväčšieho rozmachu mal aj spolu s civilmi približne 3 000 obyvateľov, väčšinu však tvorili vojaci.
„Rímski legionári boli žoldnieri, boli najímaní za žold (plat), tvorili oporu rímskeho vojska. Sto vojakov tvorilo jednu légiu, preto sa im hovorí legionári. Vo vojsku slúžili najdlhšie, buď kým ich nezabili, alebo ich najímali na 10 až 15 rokov. Plat dostávali za každú účasť, keď boli v boji, takže keď doslúžili, patrili medzi majetných mužov,“ uviedla do problematiky etnologička Katarína Nádaská.
Boli to zväčša pešiaci, pre ktorých Rím budoval cesty Ťažké štíty, ktoré boli ich neodmysliteľnou súčasťou, im zakrývali väčšiu časť tela a presne s nimi dokázali urobiť „korytnačkové postavenia“. Práve aj takýto výjav si mohli návštevníci podujatia pozrieť a aby bolo čo najreálnejšie, v areáli pobehovali aj krásne dievčatá odeté do kostýmov, aké nosili Rimanky.
Súboje aj tradičná kozmetika
Návštevníci mohli sledovať aj legionárov v plnej zbroji, ktoré stvárnili šermiarske skupiny zo Slovenska i zahraničia. „Kedysi sa tu bojovalo aj s vtedajšími Slovanmi a momentálne predstavujeme légiu, ktorá tu bola. Ako prví boli postavení legionári, ktorí boli nositeľmi trofejí, ktoré vojsko na cestách ulovilo. Trofejami legionári naháňali strach svojim protivníkom,“ prezradil Peter Biro zo skupiny TOSTABUR.
Okrem ukážky bojov rímskej légie si návštevníci mohli pozrieť a dokonca aj vyskúšať kozmetické prípravky vyrábané podľa receptúr z antiky. „Všetko vyrábam ručne tak, ako v antike. V reálnom živote som psychologička, ale toto hobby mi umožňuje byť niekým iným, obliekať sa tak, ako ženy v tej dobe. Naozaj sa snažíme používať aj na oblečenie či šperky také materiály, aké používali v tej dobe,“ usmiala sa Ola, ktorá prišla so svojou skupinou až z Poľska.
● zajatec v starovekom Ríme, väčšinou otrok, ktorý si mohol vybojovať slobodu
● bojoval niekedy na život a na smrť pre zábavu divákov
● boje sa odohrávali v arénach v rôznych mestách starovekého Ríma
● bojovali rôznymi zbraňami a rôznymi technikami
● mohol sa ním stať len občan Ríma, neskôr aj obyvateľ rímskej provincie
● chránila ho prilbica, liatinová košeľa, tepané pancieriky na holeniach a zápästiach, vysoké kožené sandále
● mal štít, krátky meč a kopiju
● mal veľkú vytrvalosť