Ochrana dravcov na Slovensku a Východoslovenská distribučná končia dlhoročný projekt na ochranu operencov inštaláciou zviditeľňovacích prvkov až na piatich chránených vtáčích územiach.
Nainštalovali ich v Medzibodroží, Ondavskej rovine, Košickej kotline, v Slovenskom krase a na Senianskych rybníkoch. Drôty sú bežne pod smrteľne vysokým napätím 110 kilovoltov, no pre prácu ich vždy odpojili a navyše používali drony a roboty. „Ide o významný čin, lebo nárazmi do elektrického vedenia sme zaznamenali veľký úhyn vtáctva. Najviac trpia vodné druhy. Na západnom Slovensku je to hlavne labuť veľká, bučiak veľký, chavkoš nočný či volavka a bocian,“ povedal Ervín Hapl z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.
Na inštaláciu reflexných prvkov používali dve metódy. Buď ich pripevňovali pomocou vysokozdvižnej plošiny, alebo dronmi. Tie používajú najmä v menej prístupných terénoch, pretože nimi dokážu výstražné terčíky upevniť aj vo veľkej výške. Vtáky tak pohupujúce sa reflexné značenia zaregistrujú z dostatočnej vzdialenosti a stihnú drôty obletieť.
Zopár faktov
- zmapovali 2 500 kilometrov elektrických vedení
- celková dĺžka 34 kilometrov
- umiestnili 4 100 zviditeľnovacích prvkov
- celkové náklady približne 300-tisíc eur
- zachránia 300 vtákov v spoločenskej hodnote 700-tisíc €