Umelec, ktorý stál pri udalostiach, ktoré menili našu spoločnosť, má korene v Amerike, odkiaľ pochádza i jeho mama. Práve jej venoval výstavu, ktorá aktuálne prebieha v Žiline. Najznámejšími zábermi legendárneho umelca dnes sú však tie z vpádu vojsk Varšavskej zmluvy.
Famózny umelec, ktorému nik nepovie inak než Kelly, venoval výstavu v Žiline matke Rossaly Bartos († 95), ktorá sa narodila v roku 1919 v Newarku. Návštevníci sa okrem fotografií spoza veľkej mláky tak môžu pokochať aj dobovým záberom z USA, kde jeho matka sedí na kolenách svojej mamy.
Nechýba tam ani portrét otca Štefana Köhlera († 74) – slovenského vojaka, z roku 1944. „Matka sa narodila v Amerike, až neskôr sa presťahovala na Slovensko,“ vysvetľuje svoj pôvod. Aj preto výstava nesie názov Amerika na vlastnej koži. Do Spojených štátov sa totiž vracia veľmi rád a často.
Futbal s Filipom
K fotografovaniu a džezu sa dostal v 60. rokoch, čo mu pred časom do života priviedlo aj lásku. „Mám partnerku, ktorá je odo mňa mladšia o 41 rokov,“ hovorí a pridáva i ďalšiu zaujímavú historku - jeho otec pochádzal z Hronca, kde oproti nim býval herec Ladislav Chudík, rodinný priateľ, ktorého Kelly spoznal už ako dieťa. Po rokoch sa stretli znova, keď už bol Ivan dospelý a mal mladšiu partnerku, rovnako ako Chudík manželku.
Fotografovi v hlave skrsla myšlienka, že dajú dokopy stretnutia a spoločné dovolenky párov, ktoré majú vekový rozdiel vyše 20 rokov. Mladosť strávil aj v Českej Lípe, kde mu v noci z 20. na 21. augusta 1968 zazvonil telefón - volali z Okresného výboru KSČ. Ich žiadosť na Köhlera, aby zaznamenal vpád vojsk Varšavskej zmluvy, sa stala jednou z jeho najväčších kariérnych úspechov.
„Fotil som vstup spojeneckých vojsk priamo v Prahe, ale aj pohreb Jana Palacha, ktorý sa upálil na protest,“ prezrádza. To sa však nezaobišlo v neľahkých spoločenských časoch bez následkov. „Faktom je, že mi z toho takmer všetko zhabali a bol som aj ostro sledovaný,“ opisuje.
Spomína aj na život v Rajci, kam chodieval za rodinou i legendárny hudobník a skladateľ Jaro Filip († 51). „Spájal nás nielen džez, ale aj futbal, boli sme rodinní priatelia,“ dodáva umelec, ktorý sa chystá vystavovať v Paríži.
- narodený 13. 7. 1944 v Topoľčanoch
- syn rodáčky z amerického Newarku a Slováka
- vyštudoval Jedenásťročnú strednú školu v Žiline, neskôr študoval na vysokých školách v Nitre aj Brne
- v auguste 1968 na pokyn miestneho Okresného výboru Komunistickej strany dokumentoval inváziu sovietskych vojsk, zachovalo sa len niekoľko záberov
- ocenenia: Za celoživotnú tvorbu od primátora mesta Žilina, predsedu samosprávneho kraja v Žiline a Zboru Žilincov, ocenenie od Ústavu Pamäti národa a spoločnosti Post Bellum
- pri výstave k pádu komunizmu
- žije v Žiline