Uviedol to vo štvrtok spravodajský server Politico s odvolaním sa troch bývalých predstaviteľov americkej administratívy. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pravdivosť uvedeného tvrdenia poprel a označil ho za výmysel.
Podľa servera Politico boli zariadenia, zamerané na monitorovanie mobilných telefónov, nainštalované v okolí Bieleho domu v priebehu posledných dvoch rokov. Pravdepodobne mali sledovať aktivity amerického prezidenta Donalda Trumpa. Bývalý pracovník americkej tajnej služby, ktorý si neželal byť menovaný, uviedol, že "bolo celkom jasné, že tým (inštaláciou sledovacích zariadení) stáli Izraelčania".
Hovorca izraelskej ambasády vo Washingtone Elad Strohmayer označil tvrdenia denníka Politico za totálny nezmysel. Izrael podľa neho žiadnu špionážnu činnosť v USA nevykonáva. Obvinenia rovnako poprel aj premiér Netanjahu. "Máme smernicu, ja mám smernicu, ktorá zakazuje prácu spravodajských služieb a špiónov v USA. Dôsledne a bez výnimky ju dodržiavame. Je to úplný výmysel, úplný nezmysel," reagoval. V tomto duchu reagoval aj jeho úrad. Ten správu označil za "nehoráznu lož".
Politico uvádza, že Biely dom sa k celej záležitosti odmietol vyjadriť. Jeden z bývalých činiteľov administratívy USA však uviedol, že Trumpova vláda v tomto prípade nepodnikla žiadne oficiálne kroky voči Izraelu ani neskritizovala Netajahuovu vládu. V prípade iných krajín, ktoré vykonávali špionáž v Spojených štátoch, tak pritom urobila. Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a ministerstvo národnej bezpečnosti USA správu servera Politico taktiež odmietli komentovať.
Práve ministerstvo národnej bezpečnosti našlo na jeseň 2018 dôkazy o monitorovacích zariadeniach pri Bielom dome a na ďalších citlivých miestach v okolí Washingtonu. Svoje zistenia rezort posunul príslušným federálnym úradom. FBI po podrobnej analýze dospel k záveru, že za inštaláciou zariadení stál Izrael, povedali serveru Politico nemenovaní bývalí americkí činitelia.