Premiér Robert Fico sa jasne a dôrazne dištancoval od výrokov, ktoré odzneli na parlamentnej pôde z úst Štefana Harabina a Daniela Lipšica. Na margo výzvy sociológa Martina Bútoru, aby traja najvyšší ústavní činitelia jednoznačne odsúdili výroky ministra spravodlivosti Štefana Harabina z mimoriadnej schôdze parlamentu 4. septembra, to dnes uviedla premiérova hovorkyňa Silvia Glendová.
Dodala, že predseda vlády bude vždy "dôrazne protestovať proti akýmkoľvek výrokom a krokom, ktoré znevažujú človeka pre jeho pôvod". Na schôdzi, kde sa opozícia neúspešne pokúsila vyjadriť nedôveru Štefanovi Harabinovi, zaznelo viacero kontroverzných vyjadrení. V jednom z nich minister obvinil podpredsedu KDH Daniela Lipšica, že sa nehlási k svojim židovským predkom. "Pripomínate mi správanie niektorých nacistov, ktorí mali židovských predkov a dokázali sa podieľať na vraždení nevinných detí, žien, starcov v koncentračných táboroch, len aby dokázali vernosť fašizmu," povedal Harabin.
Bútora zaslal TASR výzvu, podpísanú tromi desiatkami osobností, v ktorej vyzýva prezidenta Ivana Gašparoviča, predsedu parlamentu Pavla Pašku a premiéra Roberta Fica, aby jednoznačne Harabinove výroky odsúdili, podobne ako protimaďarsky orientované vyjadrenia predsedu SNS Jána Slotu.
Výzvu okrem Bútoru podpísal Grigorij Mesežnikov, herečka Zuzana Kronerová, kazateľ Daniel Pastirčák, zahraničnopolitický expert Pavol Demeš, historik Dušan Kováč či dirigent Anton Popovič.
"Keď sme si prečítali, kto takýto text mohol vytvoriť a podpísať, určite nebudeme plytvať silami a časom, aby sme ho komentovali," reagovala na výzvu tlačová tajomníčka SNS Jana Benková.
Premiér Robert Fico v sobotu 6. septembra Harabinove výroky kritizoval, ospravedlnil sa za ne aj samotný minister spravodlivosti. "Určite som ten posledný, kto by znevažoval obete holokaustu, ktoré sú pre mňa posvätné," uviedol Harabin s dodatkom, že ak sa niekoho jeho výroky dotkli, opravedlňuje sa za ne.