Reklama

Potraviny za posledný rok rapídne zdraželi: Za cibuľu a zemiaky si priplatíme o polovicu viac

Potraviny za posledný rok rapídne zdraželi: Za cibuľu a zemiaky si priplatíme o polovicu viac

Zdroj: Istockphoto

Reklama

Opäť platíme viac! Ekonomike sa darí, platy stúpajú, no s nimi aj ceny potravín. Len za posledných 12 mesiacov za ne platíme o 5,2 % viac.

Takto výrazne naposledy zdraželi v apríli minulého roka. Rekordne stúpli ceny cibule, ale aj zemiakov či kapusty. Čo je podľa odborníkov za neustálym rastom cien v obchodoch a na čo sa máme pripraviť? Budeme za jedlo platiť stále viac a viac?

Máte pocit, že v obchode kupujete to isté a stále platíte vyššiu sumu? Nie je to len pocit. Rast cien opäť potvrdili aj najnovšie údaje Štatistického úradu. „Ceny potravín a nealkoholických nápojov v auguste v priemere vzrástli o 0,1 %, dynamika ich medziročného rastu sa opäť zrýchlila zo 4,7 % na 5,2 %,“ zhodnotil Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank. Ako doplnil, augustový rast pri mäse, rybách, cukre a cukrovinkách či nealkoholických nápojoch už tradične pri celkovom raste vymazával sezónny pokles pri ovocí a zelenine.

Ten však bol menej výrazný ako v minulosti. Vyše päťpercentné zvýšenie cien potravín sme tu naposledy mali na jar minulého roka. „Napriek tomu, že počas niektorých mesiacov v rokoch 2017 a 2018 rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov rýchlejšie ako teraz, tempo ich aktuálneho medziročného zvyšovania (v auguste o 5,2 %) je neprehliadnuteľné,“ zhodnotila Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.

Ako doplnila, naposledy bola úroveň 5 % prekonaná smerom nahor v apríli 2018. Podľa analytičky by sa postupné spomaľovanie ekonomického rastu malo začať podpisovať aj na zmiernení rastu cien. „Ťahúňom zrejme aj naďalej zostanú vyššie ceny potravín a taktiež bývania,“ myslí si Sadovská. Počas nasledujúcich mesiacov preto očakávame úrovne medziročného rastu celkových spotrebiteľských cien v rozpätí 2,5 - 2,8 %.

Čo môže byť za vyššími cenami
Eva Sadovská, analytička WOOD & Company

1. Africký mor
ovplyvňujevyššie ceny mäsa

2. Príplatky
príplatky za prácu v noci a cez víkend

3. Rast mzdy
samotný rast minimálnej mzdy

4. Ceny
ceny na svetových trhoch

Ceny ťahajú aj príplatky

Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank

- Dynamický medziročný nárast cien zeleniny, ktorá bola v auguste oproti rovnakému obdobiu minulého roka vyššia približne o 27,5 %, či výraznejšie spomalenie medziročného poklesu cien ovocia (ich ceny stále ešte tlačila smerom nadol minuloročná nadúroda, s príchodom novej úrody sa dá predpokladať aj opätovný medziročný rast cien ovocia). Medziročnú infláciu cien potravín výdatnejšie v posledných mesiacoch podporujú i ceny mäsa a pečiva a obilnín (6-7 %). Medzi dôvody zdražovania by sme tu mohli pravdepodobne zaradiť okrem iných faktorov aj vyššie mzdové náklady (príplatky za prácu mimo štandardných hodín, nárast minimálnej mzdy, všeobecné mzdové tlaky v ekonomike súvisiace s nedostatkom pracovnej sily, najmä na západe krajiny).

Autor: Nový Čas, Jozef Čavojec, Ivan Šuplata

Súvisiace