Podľa vyhlásenia ministerstva vnútra boli príčinou ohňa zásahy striel z dronu, k zodpovednosti za útoky sa v šiitskej televízii Al-Masira prihlásila jemenská povstalecká skupina husiti. Bezpečnostné zložky na zariadeniach Abkajk a Churajs dostali podľa saudského ministerstva požiare pod kontrolu. Podľa zdrojov agentúry Reuters incident mohol znížiť dennú produkciu ropy v krajine až o polovicu, Medzinárodná agentúra pre energiu sa ale vážnejšieho dopadu na globálny trh s ropou neobáva.
"Jedinou možnosťou pre saudskú vládu je zastaviť útoky proti nám," povedal sárí, inak sa útoky húsíjských povstalcov na ciele v Saudskom kráľovstve budú len zhoršovať.
Saudská Arábia je najväčším svetovým vývozcom ropy a útoky zasiahli jedny z najdôležitejších miest jej ropného priemyslu. Abkajk vo východnej provincii je najväčšie ropné pole na svete a je tu tiež obrí závod na zníženie obsahu síry v rope, z ktorého sa táto ropa posiela do vývozných terminálov, vrátane najväčšieho exportného prístavu pre ropu na svete Ras Tanura.
Informovaný zdroj agentúre Reuters povedal, že incident narušil produkciu a vývoz ropy. Ovplyvniť môže ťažbu až piatich miliónov barelov denne, čo je zhruba polovica ťažby Saudskej Arábie a päť percent globálnych dodávok ropy. Vlani krajina vyťažila v priemere 10,3 milióna barelov denne, z toho tri štvrtiny boli určené na vývoz. Štátna televízia ale informovala, že vývoz naďalej pokračuje a firma Aramco sa k incidentu nevyjadrila. Aramco je najväčšou ropnou firmou na svete a pripravuje sa na primárnu ponuku akcií.