Podľa denník Jerusalem Post o tom informoval hovorca palestínskeho Červeného polmesiaca. Medzi zranenými je aj šesťročné dievča, ktoré hospitalizovali v izraelskej nemocnici. Dieťa má poranenú hlavu a jeho stav je stredne ťažký.
Ako uviedli izraelské zdroje, izraelské bezpečnostné zložky proti Palestínčanom použili slzotvorný plyn a ohlušujúce granáty. Palestínčania do vojakov hádzali zápalné fľaše.
Izrael okupuje Západný breh - Predjordánsko - od šesťdňovej vojny z roku 1967. Z pohľadu medzinárodného práva sú židovské osady postavené na týchto územiach ilegálne a bránia pokračovaniu mierového procesu, keďže sa rozprestierajú na územiach vnímaných Palestínčanmi ako súčasť ich budúceho štátu.
Ako informovali palestínske médiá, ďalších 75 ranených si v piatok vyžiadali protesty pri hraničnom múre, ktorý oddeľuje palestínske pásmo Gazy od Izraela. Medzi zranenými je 34 detí, jedna žena a jeden novinár.
Cieľom týchto už tradičných piatkových protestov je ukončenie izraelsko-egyptskej blokády Gazy, ktorá sa začala v roku 2007, keď kontrolu nad touto pobrežnou enklávou prevzalo militantné islamistické hnutie Hamas.
Posledné piatkové protesty a pochody v blízkosti hraničného sa uskutočnili súčasne aj v deň 26. výročia podpísania dohôd z Osla, ktoré uzavreli Izrael a Organizácia za oslobodenie Palestíny (OOP). Mottom pochodov bolo "Vymazať dohody z Osla z našej histórie".
Osloské dohody mali viesť k vytvoreniu palestínskej autonómie, stiahnutiu izraelskej armády z Gazy a Západného brehu a uznaniu práva Izraela na existenciu. Neriešili sporné otázky izraelsko-palestínskych vzťahov: štatút Jeruzalema, právo utečencov na návrat, hranice, židovské osady a rozdelenie kompetencií v rámci bezpečnosti.
Moment zlomu nastal po smrti izraelského premiéra Jicchaka Rabina v roku 1995 a po palestínskom pokuse o vyhlásenie vlastného štátu, hoci zmluva to nepredpokladala.
Od vypuknutia série piatkových protestov - od 30. marca 2018 - v dôsledku streľby z izraelskej strany hranice zahynulo 211 Palestínčanov vrátane 46 detí, dvoch žien, deviatich osôb so zdravotným postihnutím, štyroch záchranárov a dvoch novinárov, informovali palestínske zdroje. Dodali, že zranených bolo 13.854 ľudí vrátane 2959 detí, 423 žien, 233 záchranárov a 214 novinárov.