Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informovali zástupcovia odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru (PPZ) spolu s partnermi, ktorí s políciou spolupracovali počas leta na preventívno-bezpečnostných opatreniach.
V medziročnom porovnaní prišlo i k poklesu úmrtí v dôsledku nehôd, počas tohto leta ich bolo 44, v lete 2018 zaznamenali 49 prípadov. "Ide o najlepší výsledok od roku 2015, keď došlo k 38 úmrtiam," informoval zástupca riaditeľa odboru dopravnej polície PPZ Ján Ignaták. Klesol tiež počet ťažkých zranení na 197 (271 v lete 2018) i ľahko zranených pri nehodách na 1060 (1124).
Ignaták poukázal na to, že čísla nehodovosti vyplývajú aj zo zvýšeného výkonu hliadky, ktorým polícia reagovala na tragický 25. týždeň na cestách, keď pri nehodách zomrelo 14 ľudí, rovnako tak na prvé dni júla, poznačené viacerými vážnymi dopravnými nehodami. "Zvýšil sa počet hliadok, do kontrolnej činnosti sa zapojili nielen dopravní policajti, ale aj príslušníci z iných policajných zložiek," pripomenul Ignaták.
Potešujúcim faktom, vyplývajúcim zo štatistík je i 20-percentný medziročný pokles nehôd pod vplyvom alkoholu. Takéto nehody spôsobovali vodiči najviac počas víkendov, v prípade mladých vodičov (18-24 rokov) sa tak dialo rovnomerne počas celého týždňa. Najčastejšie k nehodám pod vplvom alkoholu došlo medzi 16.00 h až polnocou, u mladých vodičov to bolo v rozmedzí od polnoci do 4.00 h. "Práve mladí vodiči a ich podiel na vzniku dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu opätovne preukázal, že ide o rizikovú skupinu," priznal Ignaták.
Tomuto faktu zodpovedalo aj zameranie preventívnych akcií a kampaní, ktoré polícia realizuje už ôsmy rok so Slovenským združením výrobcov piva a sladu. Vo zvýšenej miere sa zamerali aj na kontrolno-preventívne akcie počas letných festivalov. "Hliadky skontrolovali na festivaloch 1059 vodičov, prítomnosť alkoholu sa preukázala u desiatich z nich, čo je približne jedno percento. Štyria boli vo veku od 18 do 24 rokov," uviedla prezidentka združenia Jana Sheppard. Upozornila, že počas tohto leta začali v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) realizovať aj nový projekt, v rámci ktorého prostredníctvom informačného stanu na festivale upozorňujú na problematiku alkoholu za volantom.
"Cieľom bolo zábavno-edukačným spôsobom priblížiť pôsobenie alkoholu na konanie človeka a najmä upozorniť na nebezpečenstvo prítomnosti zostatkového alkoholu," priblížila Janette Stamova z odboru podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave. Skonštatovala, že väčšina návštevníkov, ktorí sa v informačnom stánku zastavili, boli práve mladí ľudia vo veku do 25 rokov.
Prítomní skonštatovali, že preventívno-bezpečnostná kampaň na festivaloch mala pozitívny efekt, vo festivalových okresoch v dňoch konania podujatia neprišlo k dopravnej nehode, ktorú zavinil vodič motorového vozidla pod vplyvom alkoholu. Zhodli sa taktiež, že téme nebezpečenstva zvyškového alkoholu v prípade dopravných aktivít je potrebné sa naďalej venovať.