Stoltenberg to v pondelok vyhlásil pre agentúru AFP počas návštevy Bagdadu. "Vyzývame všetky strany, aby sa vystríhali podobných útokov, pretože tie môžu mať negatívne následky pre celý región a my sa veľmi obávame rizika ďalšej eskalácie," uviedol generálny tajomník. Stoltenberg v rozhovore zároveň skritizoval aj Irán, ktorému Spojené štáty a Saudská Arábia pripisujú zodpovednosť za sobotňajšie útoky.
"Znepokojuje nás to, čo vidíme najmä v prípade Iránu. Teherán podporuje rôzne teroristické skupiny a je zodpovedný za destabilizáciu celého regiónu," vyhlásil. K sobotňajším útokom bezposádkovými lietadlami na dve významné ropné zariadenia v Saudskej Arábii sa prihlásili Iránom podporovaní jemenskí šiitskí povstalci známi ako húsíovia. Jedno zo zasiahnutých zariadení je celosvetovo najväčším závodom na spracovanie ropy.
Saudskoarabský minister energetiky Abdal Azíz bin Salmán v nedeľu vo svojom vyhlásení spresnil, že útoky na zariadenia spoločnosti Aramco - závod na spracovanie ropy v Bikajku a ropné pole Churajs na východe Saudskej Arábie - mali za následok pokles produkcie o 5,7 milióna barelov ropy denne, čo je zhruba polovica dennej ťažby Saudskej Arábie a päť percent globálnych dodávok ropy.
Jemenskí povstalci podporovaní Iránom v posledných mesiacoch zintenzívnili útoky raketami a dronmi na ciele v susednej Saudskej Arábii, ktorá je regionálnym rivalom Teheránu. Vojenská koalícia pod vedením Saudskej Arábie sa od roku 2015 zapája do občianskej vojny v Jemene, kde bojuje proti húsíom na strane medzinárodne uznávanej jemenskej vlády.