Žalobca v ňom vysvetľuje, prečo dôkazy vyšetrovateľov nestačili k tomu, aby sa politicky citlivá kauza okolo premiéra Andreja Babiša dostala pred súd. Dokument v plnom znení na svojej stránke vo štvrtok zverejnil portál iROZHLAS.cz.
"Skutok nie je trestným činom," píše sa v závere textu dokumentu, ktorý je z viac ako polovice začiernený v záujme ochrany osobných údajov. Šaroch sa najskôr venuje zhrnutiu celej kauzy, svoje zdôvodnenie začína písať až na siedmej strane. V rozhodnutí vysvetľuje, prečo nebral do úvahy závery európskych vyšetrovateľov. Ale aj to, že údaje v žiadosti o dotáciu, ktoré kriminalisti označili za hrubo skreslené, neboli dôležité.Prokurátor v správe konštatuje, že sa podvodné konanie aktérov Čapí hnízdo nepodarilo preukázať. "Je evidentné, že skutok, pre ktorý sa viedlo trestné stíhanie, sa stal, avšak s ohľadom na vyššie uvedené som sa rozhodol tak, že som týmto uznesením trestné stíhanie menovaných obvinených (...) zastavil, pretože skutok nie je trestným činom," uzavrel pražský štátny zástupca po štyroch rokoch vyšetrovania tejto ostro sledovanej kauzy.
V zverejnenom dokumente je kompletne alebo takmer úplne zakrytých 46 strán, teda viac ako polovica textu. Na verejnosť sa okrem iného nedostali napríklad výpovede svedkov a obvinených alebo ich osobné údaje. Začierňovanie sa nedotklo iba dvoch strán. Vedúci Mestského štátneho zastupiteľstva (prokuratúry) v Prahe Martin Erazím 13. septembra oznámil, že v kauze podozrenia z dotačného podvodu v súvislosti s farmou Čapí hnízdo zastavil stíhanie všetkých osôb vrátane premiéra Babiša, ktorý vinu v kauze dlhodobo odmieta.
Uznesenie o zastavení stíhania ešte po stredajšom nadobudnutí právoplatnosti posúdi vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe, ktoré dohliada na prácu pražského mestského zastupiteľstva. Konečné slovo ale bude mať najvyšší žalobca Pavel Zeman. Ten jediný môže uznesenie zrušiť, pokiaľ by bolo v rozpore so zákonom. Príslušné rozhodnutie by musel prijať do troch mesiacov. Čas na to tak zrejme bude mať do polovice decembra.
Spor sa týkal toho, či mala farma Čapí hnízdo v stredných Čechách nárok na 50-miliónovú dotáciu z prostriedkov Európskej únie, respektíve či bola malým alebo stredným podnikom, ktorý mohol o takúto dotáciu žiadať. Podľa šéfa pražských žalobcov Martina Erazíma ním farma bola, justícia EÚ okrem toho takéto podniky vymedzila až dlho po čerpaní tejto dotácie. Kauzu Čapí hnízdo skúmali české orgány od konca roku 2015. Babiša vydala Poslanecká snemovňa opakovane na trestné stíhanie. Okrem Babiša čelili stíhaniu aj jeho manželka Monika, dcéra Adriana Bobeková, švagor Martin Herodes, ako aj bývalí členovia spoločnosti Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál.