Tí totiž nezakryli odpadovú šachtu, ktorá neskôr zarástla vysokou trávou, a tak stačil jeden chybný krok a zviera sa zrútilo do štyri metre hlbokého a poriadne úzkeho kanála. Daniel tam strávil minimálne deň a vyplašeného ho napokon za 2 hodiny vytiahla skupina hasičov za asistencie lesnej stráže.
Danielov škvrnitých sa na západnom Slovensku nachádza veľa, a tak niet divu, že sa nejaké jedince občas vyberú aj bližšie ľuďom. Jeden párnokopytník však doplatil na nástrahu skrytú vo vysokej tráve a zrútil sa do nezabezpečeného kanála, kde musel bojovať v stiesnených podmienkach o život vyše 24 hodín. Mal však šťastie, pretože v šachte nebola voda, a tak mohol vysilený daniel oddychovať opretý o chladný betón 4 metre hlbokej šachty, a vytrvalo čakať na spásu. Tá nakoniec prišla.
„Dozvedel som sa o ňom od hasičov, ktorí ma kontaktovali. Bol tam aj človek od poľovníckeho združenia, ktorý mal službu,“ prezradil člen lesnej stráže Alexander Kadlečík (45), ktorý pomáhal pri jeho vyslobodzovaní. Záchranná operácia nebola jednoduchá, pretože zviera bolo v šoku a metalo sa. „Kvôli veľkému parožiu sme sa k nemu nemohli spustiť, tak sme zvažovali uspávaciu injekciu,“ priznal člen stráže. Nakoniec sa hasiči s poľovníkmi rozhodli pre iné riešenie.
„Má dostatočne pevné parožie, tak sme mu s hasičmi o parožie pripevnili špagáty a s ich pomocou sme ho vytiahli,“ priblížil detaily dvojhodinovej záchrannej akcie Kadlečík. Keď šokované zviera pätica vytiahla na povrch, okamžite vzalo nohy na plecia. „Je to veľmi nebezpečné, keď sú takéto kanály a studne nezabezpečené. Takáto situácia sa môže kedykoľvek stať dospelému alebo dieťaťu, a to môže mať fatálne následky,“ uzavrel člen lesnej stráže, podľa ktorého sa dá hovoriť o veľkom šťastí.
Rozdiely medzi danielom a jeleňom
Daniel škvrnitý je oveľa menší ako jeho ušľachtilý príbuzný jeleň. Celková dĺžka vrátane 19 cm dlhého chvosta je 1,7 m a je 90 cm vysoký. Od jeleňa sa daniel líši kratšími a slabšími nohami, farbou, pomerne silným trupom, kratším krkom a dlhším chvostom.