Washington svoj krok odôvodnil neschopnosťou vlády v Kábule podniknúť efektívne kroky v boji proti korupcii, píše AFP.
"Sme proti tým, ktorí zneužívajú svoje mocenské postavenie a vplyv, aby afganský ľud pripravovali o výhody plynúce zo zahraničnej pomoci a teda aj o lepšiu budúcnosť," uviedol v tejto súvislosti americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo.
Šéf americkej diplomacie ďalej uviedol, že Spojené štáty pozastavujú spoluprácu s afganským úradom pre monitorovanie korupcie pre jeho údajnú neschopnosť byť v tejto otázke "partnerom" USA.
"Očakávame od afganskej vlády, že bude demonštrovať skutočné odhodlanie v boji proti korupcii tak, aby slúžila afganskému ľudu a aby si zachovala jeho dôveru," zdôraznil Pompeo s tým, že "lídri (afganskí), ktorí v tomto smere zlyhajú, by za to mali niesť zodpovednosť".
Šéf americkej diplomacie spresnil, že Washington odvoláva svoj záväzok poskytnúť Kábulu 100 miliónov dolárov (približne 90 miliónov eur) na veľký energetický projekt a radšej ho zafinancuje priamo. O ďalších 60 miliónov dolárov (približne 54 miliónov eur) príde v rovnakej súvislosti aj afganský úrad pre verejné obstarávanie.
Hoci kritika miery korupcie v Afganistane zaznievala z Washingtonu už dlhodobo, dané rozhodnutie o pozastavení finančnej pomoci prichádza podľa AFP po nezhodách administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa s afganským prezidentom Ašrafom Ghaním. Rozpory sa mali týkať otázky mierových rozhovorov USA s radikálnym hnutím Taliban.
Ghaní, ktorý sa v prezidentských voľbách usiluje o znovuzvolenie, vyjadroval totiž vážne obavy v súvislosti s plánom Spojených štátov stiahnuť po uzavretí mieru s Talibanom z krajiny svoju armádu, píše AFP.
Spojené štáty a Taliban vedú už viac než rok mierové rokovania v katarskom hlavnom meste Dauha, kde má toto militantné islamistické hnutie aj vlastné zastupiteľstvo pod vlajkou Afganského islamského emirátu.
Šéf Bieleho domu však minulý pondelok rokovania označil za "mŕtve". Reagoval tak na útok v Kábule zo začiatku septembra, pri ktorom zahynul americký vojak a ďalších 11 ľudí.
K zrušeniu mierových rozhovorov došlo vo fáze, keď už obe strany dospeli k návrhu dohody, ktorá mala umožniť stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu výmenou za bezpečnostné záruky zo strany vzbúrencov. Podľa Talibanu sa už chystal podpis tejto dohody. Práve v tejto súvislosti malo dôjsť aj k bezprecedentnému stretnutiu talibanských lídrov s Donaldom Trumpom v prezidentskom sídle Camp David neďaleko Washingtonu.