Od začiatku roka zhorelo v tejto krajine územie s rozlohou 4,1 milióna hektárov, z toho veľká väčšina, 3,1 milióna hektárov, ľahla popolom za posledných niekoľko týždňov. Vo štvrtok o tom informovala miestna mimovládna organizácia Priatelia prírody, ktorá rozsah požiarov a lesných porastov monitoruje prostredníctvom satelitných snímok.
Ide o podobný problém ako v susednej Brazílii, kde farmári každoročne vypaľujú obrovské plochy vzácneho Amazonského pralesa. Tento rok je v Brazílii tento problém ešte vypuklejší, čo je podľa odborníkov spôsobené do veľkej miery zmenou vládnej politiky, ktorá farmárov a ťažiarske firmy podnecuje prales vypaľovať. Nový brazílsky nacionalistický prezident Jair Bolsonaro je známym odporcom ekológie a už od svojho nástupu do úradu opakuje, že brazílska časť Amazonského pralesa patrí jedine Brazílii a tá si s ňou môže robiť, čo chce.
Bolsonaro, ktorý spochybňuje klimatické zmeny, ešte pred nástupom do úradu vyhlasoval, že znepríjemní činnosť zahraničným mimovládnym organizáciám, ktoré sa snažia Amazonský prales ochraňovať. Vedci nedávno vypočítali, že Amazonský prales vo svojej súčasnej rozlohe pohlcuje takmer všetky emisie skleníkových plynov, ktoré produkujú všetky juhoamerické krajiny. Približne 60 percent rozlohy Amazonského pralesa sa nachádza na území Brazílie, osem percent je v Bolívii. Trinásť percent je na území Peru, sedem v Kolumbii a šesť vo Venezuele.