Jej cieľom je dosiahnuť vyššiu mieru pripravenosti na možné krízy na hraniciach Európy. Ide o súčasť snáh novej vlády v Ríme normalizovať vzťahy s Európskou úniou, píše agentúra AFP.
K tomuto vyhláseniu prišlo po tom, ako sa Macron v stredu v Ríme stretol s talianskym premiérom Giuseppem Contem, aby spolu prerokovali možnosti opätovného zlepšenia vzťahov medzi Talianskom a Bruselom.
"Taliansko oficiálne oznámilo svoju pripravenosť pripojiť sa k Európskej zásahovej iniciatíve a ponúknuť svoje odborné schopnosti, ktoré sa týkajú najmä otázok bezpečnosti v oblasti Stredozemného mora," uviedla vo svojom vyhlásení kancelária talianskeho premiéra.
Cieľom E2I, ktorá je výsledkom Macronovej výzvy na vytvorenie "skutočnej európskej armády", je získanie schopnosti uskutočňovať v krátkom čase spoločné vojenské operácie, evakuácie civilistov alebo operácie na pomoc pri katastrofách, píše AFP. E2I vznikla mimo štruktúr Severoatlantickej aliancie alebo EÚ a nateraz sa k nej pripojili Belgicko, Británia, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Holandsko, Nemecko, Portugalsko a Španielsko.
Ako uviedla AFP, Francúzsku a Taliansku - dvom historickým spojencom - sa po dvoch rokoch napätých vzťahov podarilo tento týždeň nájsť opäť zhodu v mnohých kľúčových otázkach, a to najmä v spornej otázke migrácie. Vzťahy medzi oboma krajinami sa začali normalizovať po tom, ako v Taliansku na začiatku septembra nastúpila nová vláda protisystémového Hnutia piatich hviezd (M5S) a stredoľavicovej Demokratickej strany (PD). Tá vystriedala vládu M5S s protiprisťahovalecky zameranou Ligou Severu (LS).