Napriek tomu, že tejto sladkej pochúťky bude v tomto roku u nás zrejme pomenej, jeho včelstvá od Spiša cez Gemer až po Zemplín za morom zabodovali. Vybojoval až 11 medailí, z toho štyri zlaté a Slovensko sa tak stáva včelárskou veľmocou.
Prísna porota to nemala ľahké, lebo v Kanade sa predstavilo až vyše tisíc vystavovateľov. „V podstate ide o majstrovstvá sveta včelárov, ktorí ponúkajú svoj med a včelie produkty. Aj rôzne kolekcie a darčekové balenia medu s orieškami či sušeným ovocím, no tiež medovinu a výrobky z vosku,“ povedal košický včelár, ktorého farma s až dvesto včelstvami bola najúspešnejšia.
„S manželkou Janou (51) a synom Marekom (29) sme získali až 11 medailí. Okrem štyroch zlatých a jednej striebornej ešte šesť bronzových,“ vraví pyšne. V poradí druhá farma z Austrálie mala len päť kovov. „Práve Austrália, Brazília, USA či Rusko sú veľmoci, no teraz sa presadilo aj malé Slovensko, ktoré je na čele rebríčka. Najviac uspeli naše darčekové medy aj so včelími produktami, kde boli sviečky a medovina,“ opisuje Vargapál, ktorý stavil na medovicový med zo Spiša, lipový z Gemera a agátový zo Zemplína. Kuriózne ale je, že práve tento rok je u nás jeden z najhorších. „Niečo medzi slabým a až katastrofálnym. Každopádne podpriemerný. No cena medu asi veľmi neporastie, je dosť dovozového. Nielen z Číny, ale aj Ukrajiny,“ vysvetlil včelár, ktorého kilo medu stojí od 5,50 do 9,90 €, no jedľový je ešte drahší – 11,90 €.
Toho však býva veľmi málo. Keďže v Kanade práve šiesti vystavovatelia zo Slovenska dokopy nazbierali až 20 medailí, prezident svetovej včelárskej organizácie našich reprezentantov len uznanlivo poklepkával po pleciach. „Zástupca českého ministerstva poľnohospodárstva dokonca vyhlásil, že Slováci prevalcovali svet! Asi pre tú našu medailovú žatvu,“ dodal.