Urobil tak len niekoľko dní pred tým, ako bude o týchto pre katolícku cirkev chúlostivých témach pojednávať taliansky ústavný súd. Informovali o tom agentúra AFP a portál Vatican News. "Môžeme a musíme odmietnuť pokušenie, ktoré je momentálne favorizované aj návrhmi na legislatívne zmeny, používať medicínu na uspokojenie možného želania chorej osoby umrieť," povedal pontifik delegácii talianskych lekárov.
Pápež na tomto stretnutí podľa Vatican News lekárov vyzval, aby vo svojej práci pristupovali k pacientom ako osobám, ktoré trpia na chorobu, a nesústredili sa výhradne na chorobu, ktorú pacient má. V otázkach eutanázie poukázal na Hippokratovu prísahu, ktorá "každého lekára zaväzuje k tomu, aby mal absolútny rešpekt k ľudskému životu a jeho posvätnosti".
Ako v tejto súvislosti upozornila AFP, taliansky ústavný súd bude v utorok zasadať, aby opätovne prerokoval otázku možnej legalizácie asistovaných samovrážd, avšak bez toho, aby upomenul eutanáziu. Súd dal ešte minulý rok v októbri talianskej vláde rok na to, aby v tejto otázke zaplnila pretrvávajúce legislatívne medzery.
"Súčasný legislatívny systém neponúka v určitých situáciách dostatočnú ochranu v otázkach ukončenia života," uviedol súd vo svojom minuloročnom verdikte. Ústavný súd začal o danej problematike podľa AFP pojednávať po tom, ako v Taliansku vyvolal značný rozruch prípad Fabiana Antonianiho, známeho ako DJ Fabo. Ten ostal v roku 2014 následkom dopravnej nehody slepý a ochrnutý na všetky končatiny aj trup.
"Cítim sa ako v klietke. Chcel by som umrieť bez utrpenia," napísal Antoniani v liste talianskemu prezidentovi Sergiovi Matarrelovi v roku 2017 pred tým, ako vycestoval za asistovanou samovraždou do susedného Švajčiarska. Najvyšší súd môže po svojom utorkovom zasadnutí opäť vyzvať parlament, aby v danej otázke vytvoril jasnú legislatívu, píše AFP.