Dôvodom boli obrovské dlhy, ktoré valila pred sebou. V zahraničí má momentálne 600 000 klientov, najmä z Británie a Nemecka, ale aj zo Slovenska. Briti už spustili najväčšiu mierovú evakuačnú operáciu. Spoločnosť založil v roku 1841 Thomas Cook a hoci ju jeho rodina už takmer sto rokov nevlastní, stále niesla jeho meno. Najstaršia cestovka na svete však neuniesla konkurenciu internetu.
Po spojení so stratovým konkurentom v roku 2007 pred sebou tlačila dlh, ktorý narástol až na 1,7 miliardy eur. V auguste tohto roka jej svitla nádej na záchranu, keď do nej vstúpil čínsky investor s miliardou eur. Veriteľom sa to však málilo a žiadali, aby cestovka zohnala ešte 230 miliónov eur. Táto suma mala zaistiť zimné operácie.
Víkendové rokovania však zlyhali. Čínsky investor odmietol naliať do bezodnej diery ďalšie peniaze a rovnako aj britská vláda odmietla poskytnúť záchranný balíček, pretože to pokladala za priveľké riziko. V pondelok o 2. hodine ráno tak firma Thomas Cook vyhlásila bankrot s okamžitou platnosťou.
Veľká evakuácia
Spolu 600 000 dovolenkárov tak odrazu ostalo odkázaných na seba. Vyše 150 000 z nich je z Británie. Tamojšia vláda však bola pripravená a spustila operáciu Matterhorn. Je to najväčšia evakuácia ľudí v mierových časoch. Britská vláda si najala 45 lietadiel, ktoré mali len v pondelok prepraviť domov 16 000 Britov. Spolu majú evakuačné lety trvať až dva týždne.
Ďalšou veľkou skupinou uviaznutých dovolenkárov sú Nemci. Služby cestovky Thomas Cook však využívali aj Slováci - buď cez pobočky v zahraničí, alebo cez cestovnú kanceláriu Neckermann Slovakia. Tá zastavila predaj zájazdov rakúskej pobočky spoločnosti Thomas Cook. Včera popoludní sa na webe slovenskej cestovky objavil stručný oznam, že Thomas Cook Austria AG zastavil predaj.
„Zaknihované rezervácie nebudú uskutočnené. Ďalšie informácie Vám poskytne poistný likvidátor,” píše cestovka a pridáva odkaz na rakúsku poisťovňu. Na telefónnych číslach Neckermann Slovakia sme sa snažili zistiť, čo to pre klientov znamená, koľkých ľudí majú v zahraničí a čo s nimi bude, no do uzávierky sme nedostali žiadnu odpoveď. Thomas Cook Austria AG je spolumajiteľom cestovky Neckermann Slovakia, má v nej 60-percentný podiel.
Prišli o prácu
Firma Thomas Cook mala 21 000 zamestnancov v 16 krajinách. Z nich 9 000 ľudí pracovalo v Británii. Včerajším rozhodnutím o krachu prišli zo dňa na deň o prácu.
Pod spoločnosť patrilo aj niekoľko aeroliniek, ktoré mali spolu 117 lietadiel. Tie, ktoré boli označené ako Thomas Cook Airlines, ostali včera na zemi. Okamžitý bankrot sa týkal aj ich. Len lietadlá nemeckej spoločnosti Condor, ktorá je tiež pobočkou Thomas Cook, včera ešte premávali.
Zisťujú, koľkých Slovákov sa to týka
Úpadok vyhlásila britská sekcia Thomas Cook, čo sa týka nemeckej a rakúskej, dnes pozastavili predaj zájazdov a čakáme na vyjadrenie v najbližších dňoch. Klienti si mohli zakúpiť zájazd priamo v rakúskej, nemeckej alebo v slovenskej pobočke, cez internet – či už priamo v centrále, alebo cez ďalších províznych zástupcov, takže v týchto chvíľach nevieme presný počet dotknutých klientov. Asociácia zatiaľ neeviduje žiadne podnety – čakáme na vyjadrenie nemeckej a rakúskej sekcie Thomas Cook.
Ako mohla taká veľká firma skrachovať?
Služby boli veľkým sklamaním
Skúsenosti s cestovkou Thomas Cook mala aj čitateľka Nového Času Petra. Pred dvoma rokmi cestovala s manželom a dcérou do Karibiku a už vtedy bola úrovňou služieb veľmi sklamaná. „Vzhľadom na to že let trval skoro 11 hodín, ich ponuka jedál a pitia bola veľmi úbohá. Výber nebol žiaden, dostali sme jedno jedlo, ktoré bolo hrozné. Deti ostali hladné, keďže jedlo, ktoré nám ponúkli, bol polotovar, ktorý chutil hrozne a ani sme ho nevedeli identifikovať! Do lietadla si jedlo a pitie zobrať nemôžete, tak aspoň očakávate, že za 11 hodín strávených vo vzduchu vám dajú aspoň slušné jedlo, hodné sumy, ktorú sme za letenku a dovolenku zaplatili. Bohužiaľ, sklamanie bolo veľké. Dôvod na ich bankrot je asi opodstatnený, keďže služby boli na veľmi zlej úrovni," povedala nám naša čitateľka.
- založil ju Thomas Cook v roku 1841
- vtedy ešte neexistovali autá ani lietadlá
- na začiatku ponúkala cesty vlakom pre abstinentské spolky, ktoré chodili prednášať o škodlivosti alkoholu
- od roku 1872 ponúkala cesty okolo sveta - loďou a dostavníkom
- zaviedla cestovné šeky a hotelové kupóny
- koncom 19. storočia mala pobočky po celom svete
- v roku 1928 synovia Thomasa Cooka firmu predali od roku 1992 mala nemeckých spolumajiteľov
- v roku 2007 sa zlúčila s firmou MyTravel
- odvtedy pred sebou tlačila dlh, ktorý narástol na 1,7 miliardy eur