Na úpätí Pyrenejí sa od stredy do nedele predstaví 479 pretekárov zo 63 krajín a medzi nimi aj silná slovenská enkláva na čele s 5-násobným olympijským medailistom Michalom Martikánom či ďalšími adeptami na účasť na OH 2020 v Tokiu.
Okrem medailí budú vo vodnom slalome v hre aj miestenky pre krajinu na účasť pod piatimi kruhmi v Japonsku. V Seu ich medzi kajakármi a kajakárkami rozdajú po 18, medzi kanoistami a kanoistkami po 11. Platí pritom, že každá krajina môže v každej disciplíne získať iba jednu miestenku.
"Som optimista a ani len nepochybujem o tom, že naši pretekári dokážu vybojovať miestenky na olympijské hry. Najmä pre kanoistov by to nemal byť žiadny problém, veď všetci traja sú v prvej desiatke svetového rebríčka ICF. Najväčší otáznik visí nad kanoistkami, ale aj keď sú všetky tri mladé, verím, že niektorá z nich sa zaradí medzi krajiny s istotou olympijskej miestenky," uviedol športový riaditeľ sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Lukáš Giertl v dávnejšom rozhovore pre denník Šport.
Aktuálne už z dejiska šampionátu Giertl na záver prípravného obdobia podotkol: "Týždeň a pol pred pretekmi sme strávili tradične. Každý deň sme mali po jednom tréningu plus k tomu doplnkové aktivity - lezenie na stene či bicyklovanie. Mali sme to tu pestré. Myslím si, že počas pretekov budú ideálne podmienky. Podstatné bude sústrediť sa na daný výkon, aby sme si vyjazdili olympijské miestenky a dôležitá je aj interná nominácia a celkové umiestnenie na majstrovstvách sveta." Na otázku, čo v skratke bude potrebné urobiť pre slovenskú spokojnosť na konci šampionátu, Giertl odpovedal: "Keď každý pretekár predvedie stopercentný výkon, budem spokojný. A ak to bude stopercentné, aj medailové ambície budú naplnené."
Giertl zopakoval to, čo viacerí slovenskí pretekári pred ním. Charakter vody v Seu d'Urgell je podobný ako v Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši. "Je to ťažká voda, čo sa týka prietoku. Je to skôr o technike. Kanál je na viacerých miestach plytký a má svoje nástrahy. Samozrejme, naši pretekári o nich vedia," pokračoval Giertl. Od stredy do nedele sa možno tešiť aj na skvelú atmosféru, ktorú pretekárom utvoria fanúšikovia. Myslí si to aj L. Giertl? "Všeobecne platí, že čím väčšie preteky, tým viac divákov. Som rád, že sa to podarilo spojiť a dúfam, že majstrovstvá sveta prilákajú čo najväčší počet ľudí priamo v dejisku aj pri televíznych obrazovkách."
Svetový šampionát v Seu bude pre najlepších Slovákov zároveň tretie kolo internej kvalifikácie o účasť v Tokiu 2020. Z doterajších dvoch nominačných pretekov SP v Markkleebergu a Prahe vyplynulo, že na čele tzv. olympijského poradia sú Matej Beňuš (C1M), Jakub Grigar (K1M), Monika Škáchová (C1Ž) a Eliška Mintálová (K1Ž).
Slovenské lode na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome a zjazde - Seu d'Urgell (25.- 29.9./ Šp.):
Vodný slalom
C1M: Alexander Slafkovský, Matej Beňuš, Michal Martikán
K1Ž: Jana Dukátová, Elena Kaliská, Eliška Mintálová
C1Ž: Soňa Stanovská, Monika Škáchová, Emanuela Luknárová
K1M: Jakub Grigar, Martin Halčin, Andrej Málek
Vodný zjazd
K1M: Kamil Kaniščák, Boris Rajniak, Alexander Sedláček, Ondrej Macúš
C1M: Samo Šoška, Ladislav Daník, Martin Medveď
C2M: Juraj Skákala - Matúš Gewissler, Ladislav Škantár - Peter Škantár, Pavol Hochschorner - Peter Hochschorner
C1Ž: Viktória Scholczová, Katarína Kopúnová
Program šampionátu v Seu d'Urgell (Šp.):
streda 25.9.
vodný slalom - hliadky (9.00)
vodný zjazd - hliadky (14.00)
štvrtok 26.9.
vodný slalom - kvalifikácia C1M a K1Ž (9.00 a 12.30)
vodný zjazd - kvalifikácia šprintu K1Ž, K1M, C1Ž, C1M (16.30 a 18.00)
piatok 27.9.
vodný slalom - kvalifikácia C1Ž a K1M (9.00 a 12.25)
vodný zjazd (šprint) - dvojkolová kvalifikácia C2M, C2Ž (15.45 a 16.30)
sobota 28.9.
vodný slalom - semifinále C1M a K1Ž (9.03 a 10.08), finále C1M a K1Ž (12.03 a 12.40)
vodný zjazd - finále všetkých disciplín (17.03)
nedeľa 29.9.
vodný slalom - semifinále C1Ž a K1M (8.33 a 9.53), finále C1Ž a K1M (12.03 a 12.40), semifinále a finále C2mix (15.00 a 16.10).