Aktuálne je lehota na prerušenie tehotenstva 12 týždňov a niektorí zákonodarcovia ju navrhujú skrátiť či úplne vypustiť. Kontroverzná téma rozdeľuje spoločnosť aj Národnú radu a je otázne, pre ktorý zákon a či vôbec sa podarí získať dostatočný počet poslancov.
Koaličné strany Smer a SNS najskôr avizovali, že pripravia vlastnú novelu o potratoch, napokon však od toho odstúpili. „My sme k tomuto ešte nesedeli, ale môj názor vykonzultovaný s kolegami zo Smeru je zachovať súčasný stav, aký existuje,“ povedal poslanec Smeru Dušan Jarjabek. Jeho kolegovia Ján Podmanický či Juraj Blanár, ktorí sú v konzervatívnom krídle Smeru, sa k prípadnej podpore nevyjadrili. Národniari nechajú voľbu na vlastnom rozhodnutí poslancov. Tretí člen koalície Most-Híd je proti zmene legislatívy.
V nedeľu sa v Bratislave konal v poradí tretí Pochod za život. „Niektorí čelní predstavitelia štátu v minulosti povedali, že tu nie je spoločenská objednávka po zmene a že zákon, ktorý umožňuje zabíjať nenarodené deti, je dostatočný. My si to nemyslíme,“ povedal hovorca Patrik Daniška. Veľký odpor vyvolala snaha sprísniť potraty v organizáciách bojujúcich za práva žien. „V skutočnosti ide o ďalší pokus kontrolovať životy žien. Rozhodnutie, či pokračovať v tehotenstve, je veľmi intímne, je zásahom do tiel i životov, ovplyvňuje ho množstvo okolností, ktoré nepoznáme,“ uviedla Adriana Mesochoritisová z organizácie Možnosť voľby.
- nechce, aby ženy podstupovali interrupcie bez udania vážneho dôvodu
- možné budú len v prípade ohrozenia zdravia a života tehotnej ženy alebo znásilnenia či preukázateľného poškodenia plodu
- potrat nebude možný pre cudzinky
Nezaradený poslanec parlamentu Richard Vašečka (45) žiada predovšetkým zastavenie tzv. bezdôvodných potratov na žiadosť, teda bez uvedenia vážneho dôvodu. „Tieto potraty tvoria viac ako 80 % všetkých umelých potratov. Ak by sme prijali môj návrh, zachránili by sme odhadom až 5 000 detí,“ priblížil svoj návrh s tým, že s ním oboznámil poslancov naprieč všetkými politickými stranami. „V niektorých stranách majú poslanci tzv. voľnú ruku, tzn. že budú hlasovať bez jednotného straníckeho určenia. Verím teda, že zaň zahlasuje dostatočne veľký počet poslancov aj z koalície,“ uzavrel Vašečka.
- ženy, ktoré požiadajú o utajený pôrod, budú mať zabezpečenú adekvátnu starostlivosť
- žena nad 40 rokov nebude môcť podstúpiť interrupciu hradenú zo zdravotného poistenia
Predložil ho poslanec Obyčajných ľudí Marek Krajčí (45) a prízvukuje, že jeho návrh zákon nesprísňuje, ale chce pomôcť mamičkám vykonať utajený pôrod. „Zlepšujeme podmienky pre mamičky, ktoré sa rozhodnú donosiť svoje bábätko, hoci osobne vnímajú, že mu nevedia následne zabezpečiť adekvátnu starostlivosť,“ povedal Krajčí. Podporu má vraj prisľúbenú aj od nekonzervatívnych zákonodarcov. „Predpokladáme, že pre náš návrh získame podporu naprieč celým politickým spektrom, aj liberálne orientovaní poslanci mi avizovali podporu pre takúto formu preventívnej legislatívy.“
- žena bude môcť podstúpiť interrupciu len do siedmeho týždňa tehotenstva
Podpredseda kollárovcov Milan Krajniak (46) navrhuje najprísnejšiu potratovú legislatívu a skrátenie lehoty vykonania potratu o polovicu - len na 6 týždňov. „Zdá sa mi, že tlkot srdca, ktorý je v 6. týždni identifikovateľný na ultrazvuku, je ľudským dôkazom toho, že ide o ľudskú bytosť bez ohľadu na to, či je niekto veriaci, alebo nie, a preto dúfam, že tento návrh môže mať dostatočnú podporu,“ tvrdí Krajniak. „Vo väčšine klubov sú voľné hlasovania. Urobím všetko pre to, aby môj návrh prešiel. Dúfam v to, že tento návrh má šancu prejsť do druhého čítania,“ skonštatoval Krajniak.
- hranicu možnosti vykonať interrupciu navrhujú zaviesť na 8 týždňov (v súčasnosti 12)
- nemožnosť podstúpiť potraty pre cudzinky
„Samozrejme ten návrh nemení ten zákon, ako by sme chceli, aby v konečnom dôsledku vyzeral, ale chceme urobiť taký prvý menší krôčik k tomu, aby sme potraty v značnej miere obmedzili,“ povedal poslanec ĽSNS Martin Beluský (32) a dodal, že sú pripravení ustúpiť z vlastného návrhu v prípade, že nejaký iný by mohol dostať väčšiu podporu. „My sme nerokovali, čo sa týka podpory, s nejakými poslaneckými klubmi. Na to je práve určené prvé čítanie, aby sme si rozobrali ten návrh zákona,“ doplnil.
Ako budú hlasovať strany
Jaroslav Paška (65),poslanec SNS
- Nemáme jednotné stanovisko v rámci klubu, čakáme na predloženie a odôvodnenie týchto návrhov. Očakávame, samozrejme, diskusiu k rozdielnostiam týchto predložených návrhov. Myslíme si, že diskusia by mala byť vecná a menej politická. Uvidíme, keď prídu pozmeňovacie návrhy, ako sa vyvinie situácia. Ďalší postup dohodneme pred hlasovaním.
Klára Debnár, hovorkyňa Mosta-Híd
- Strana Most-Híd nevidí dôvod na to, aby sa súčasná legislatíva zmenila. Počet interrupcií klesá z roka na rok. Ešte nižší počet umelého prerušenia tehotenstva nedosiahneme prísnym zákazom, ale efektívnou prevenciou, výchovou a vzdelávaním.
Dušan Jarjabek (66), poslanec Smeru-SD
- My sme k tomuto ešte nesedeli, ale môj názor vykonzultovaný s kolegami zo Smeru a zo zdravotného výboru je zachovať súčasný stav. To je môj názor, ktorý budem takýmto spôsobom pertraktovať na klube. To znamená žiadne vylepšeniny v tejto chvíli, všetko vyvoláva iba zbytočný konflikt.