Svoje znepokojenie vyjadril v súvislosti s množiacimi sa prípadmi rasistického správania fanúšikov na tribúnach. V predchádzajúcich týždňoch sa obeťami rasistických pokrikov či chorálov stali Franck Kessié z AC Miláno, Romelu Lukaku z Interu Miláno či Dalbert Henrique z AC Fiorentina, všetci futbalisti tmavej pleti.
Ani v jednom prípade však neprišlo k trestom - ani zo strany vedenia súťaže, ani od predstaviteľov národnej futbalovej federácie a ani zo strany polície.
"Nevidím dôvod, aby sme skrývali pravdu, snažili sa nehovoriť o situácii alebo všetko zľahčovali. Takto by to nemalo byť. Je to neprijateľné, absurdné a dosť prekvapujúce," myslí si hlava svetového futbalu, ktoré pochádza z Talianska, no je potomkom prisťahovalcov zo Švajčiarska.
"Som z toho znepokojený, pretože Taliansko je krajina, ktorej nechýba kultúrnosť ľudí, ktorú ľudia milujú, kde sa môžu dobre najesť a spokojne žiť. Myslím si, že sa uberá nesprávnym smerom," pokračoval.
Infantino vyzval národnú federáciu, aby pracovala s klubmi aj kooperovala s miestnou políciou. Podľa šéfa FIFA by previnilcov mali identifikovať a poslať nekompromisne za mreže. V utorok sa aj taliansky minister športu nechal počuť, že bude pracovať na zavedení tvrdých postihov za rasizmus v športe.
FIFA v súvislosti s rasizmom zaviedla tzv. pravidlo troch krokov. V zápase pri prvom prejave takého správania rozhodcovia nariadia prečítanie výzvy cez reproduktory na ukončenie takého konania, inak nebude pokračovať v zápase. Druhým krokom stiahnutie oboch tímov do kabín a ak ani to nepomôže, má arbiter právomoc duel predčasne ukončiť.
"Problém je, že talianska legislatíva presne určuje, že ak ide o konanie dvoch, troch či desiatich osôb, nemôžeme prerušiť zápas," povedal riaditeľ pre vonkajšie vzťahy Talianskej futbalovej federácie Danilo Filacchione počas zasadnutia Európskej futbalovej únie (UEFA) v slovinskej Ľubľane a doplnil: "Kluby sa s tým snažia bojovať. Robíme pre to všetko."