Aby sa ústavnou žalobou zaoberal Ústavný súd, muselo by za ňu hlasovať 120 poslancov. Už vopred je však takmer isté, že žaloba nemá šancu na úspech. V snemovni má Zeman podporu poslancov ANO, ČSSD, KSČM a SPD, uviedol spravodajský server iDNES.cz.
Český Senát schválil ústavnú žalobu na prezidenta Zemana v júli. Návrh žaloby pripravil senátor Václav Láska z hnutia Senátor 21, pričom dokument podpísalo aj jeho 36 kolegov z ODS, strany Starostovia a nezávislí, KDU-ČSL, pričom z koaličnej ČSSD sa pripojil aj senátor Jiří Dienstbier.
"Touto žalobou sa rieši systematické porušovanie ústavy prezidentom," uviedol Láska, ktorý pred poslancami snemovne rekapituloval Zemanovo počínanie, ktorým podľa neho i väčšiny členov hornej komory parlamentu prezident išiel proti ústave a ústavný súd by tak mal rozhodovať o tom, či Zeman stratí mandát.
"Je to po prvý raz, keď Poslanecká snemovňa prerokúva žalobu proti prezidentovi. Je to historický okamžik," vyhlásil predseda snemovne Radek Vondráček z hnutia ANO. Ústavná žaloba by mala byť podľa neho veľmi výnimočná a určená pre prípady, ako keď Emil Hácha v roku 1939 odovzdal moc okupantom.
"Prezident Zeman nerobí nič iné, ako už skôr Václav Klaus a Václav Havel," obhajoval prezidenta šéf SPD Tomio Okamura. Pripomenul, že prezidenta v priamej voľbe volilo viac ako 2,8 milióna občanov a má tak podľa neho výrazne silnejší mandát než senátor Láska, ktorý ústavnú žalobu inicioval a ktorého volilo dvestodvadsaťkrát menej ľudí.
Senátori Zemanovi prostredníctvom žaloby vyčítali tzv. osem prehreškov. Prekážala im napríklad neochota prezidenta odvolať z postu ministra kultúry Antonína Staňka z ČSSD. V rozpore s ústavou bola okrem iného podľa senátorov aj Zemanova neochota vymenovať za ministra zahraničných vecí Miroslava Pocheho tak, ako to požadovala ČSSD. Zeman prostredníctvom svojho hovorcu Jiřího Ovčáčka odkázal, že daná ústavná žaloba je mimoriadny právny paškvil.