Dôsledkami sú vysušovanie, podráždenie a popraskanie pokožky. Mnohí z nás to riešia ochrannými krémami na ruky. Môžeme sa však na ne spoľahnúť? Český magazín dTest v spolupráci s odborníkmi a dobrovoľníkmi zisťoval, ako hydratujú ruky, ako ľahko sa rozotierajú, ale aj to, či neobsahujú alergény a iné dráždivé látky.
Na jeseň treba pokožku hydratovať
Michaela Dubčeková, kožná lekárka
Ako vplýva ochladenie na pokožku?
Koža sa presušuje a ochorenia ako ekzémy a iné sa zhoršujú. Aj pokiaľ niekto netrpí kožným ochorením, môže suchá pokožka svrbieť a olupovať sa. Je náchylnejšia na infekcie.
Kedy sa natierať?
Hlavne odhalené časti tela treba pravidelne natierať krémom. Mali by sme tak robiť ráno, pred záťažou (pohybom vo vonkajšom prostredí) a na reparáciu pred spánkom.
Je rozdiel medzi mužom a ženou?
Medzi pohlaviami je veľký rozdiel. Muž má hrubšiu kožu. Ženy preto potrebujú intenzívnejšiu starostlivosť o pokožku.
Je rozdiel v kréme na tvár a ruky?
V krémoch na ruky a tvár je rozdiel v zložení. Tie na ruky obsahujú viac glycerolu, aby boli dlhšie mastnejšie a udržiavali vodu v koži.
Čo deti?
Aj deti musia používať premasťujúce krémy, ale také, ktoré sú určené pre ne, teda bez parfumov a konzervantov.
- odborníci v laboratóriu pátrali najmä po vonnej zložke buthylphenyl methylpropional a po látkach nazývaných endokrinné disruptory
- spomenutá vonná zložka je podľa Európskej komisie potenciálne nebezpečná a dráždivá, ale nenachádza sa v žiadnom z testovaných výrobkov
- endokrinné disruptory môžu nepriaznivo ovplyvniť prirodzené fungovanie hormonálneho systému, obsahuje ich iba Indulona
- ostatné alergény sa v kozmetických prípravkoch vyskytujú bežne
Keby sme krémy posudzovali iba na základe laboratórnych výsledkov, všetky by obstáli. Ženy, ktoré ich hodnotili, však neboli zvlášť nadšené. Najčastejšie sa sťažovali na pomalé vstrebávanie a príliš tuhú konzistenciu.