Čo zistili?
Sedem rokov po vytvorení tímu bolo v kauze Gorila začatých 30 trestných stíhaní, z toho 18 je ukončených. „Zistili sme nové skutočnosti, ale nahrávky sa to netýka. V prípade financovania SDKÚ cez Švajčiarsko sa objavila nová výpoveď a vybavili nám právnu pomoc zo Švajčiarska. Čo sa týka darcov SDKÚ, podarilo sa nám všetkých vypočuť. Mnoho ľudí povedalo, že dary nedali, a bol medzi nimi dokonca aj jeden nemenovaný bývalý minister SDKÚ,“ povedal Kyselica pre SME s tým, že okrem toho majú aj tri podozrenia proti strane Smer. Vypočutí boli traja bývalí premiéri aj Jaroslav Haščák. Ten si to zrejme čoskoro ešte zopakuje. „V kauze Gorila sme ho už vypočuli viackrát. Ale po tom, čo sme získali nahrávky, ešte nie.“ dodal Kyselica.
Zamestnanec SIS Peter Holúbek v novembri 2005 spozoroval pred domom na Vazovovej ulici v Bratislave vládne limuzíny aj autá predstaviteľov Penty. SIS vypracovala žiadosť o odpočúvanie bytu, patril podnikateľovi Zoltánovi Vargovi. V januári 2006 prebehli monitorované schôdzky v byte, na ktorých sa zúčastnili viacerí politici. V decembri 2011 sa ich prepis dostal na verejnosť.
Šéf Penty priznal, že bol v byte u jeho kamaráta Vargu dvakrát. Zo spisu vyplýva, že si Penta kupovala ľudí v štátnych inštitúciách, ktoré mali rozhodovať v jej prospech. Haščák to odmieta: „Nekorumpovali sme žiadneho politika a ani inú verejne činnú osobu.“
V údajnom spise sa jeho meno spomína najmenej 450-krát. Z materiálu vyplýva, že Haščák ministra Malchárka úkoloval a ten mu bol vo väčšine privatizačných projektov podriadený. „A odo mňa sa chce nejaké verejné vyviňovanie z nezmyselnej fikcie,“ povedal Malchárek.
„Haščák hovorí, že ho cez tajomníka kontaktoval predseda SMERu Robert Fico s prosbou, aby Haščák cez Malchárka presadil zákazky v energetike,“ píše sa spise. Fico sa mal s Haščákom v byte aj o osobne stretnúť. Fico označuje kauzu za Dzurindovu.
Expremiér za SDKÚ: „Keď som naďabil na nezmysly typu, že mali byť provízie z privatizácie, a keď som sa dozvedel, že som sa mal s Pavlom Hrušovským podeliť o 200 miliónov korún, tak hádam odo mňa nechcete, aby som študoval takéto hlúposti.“
Vtedajšia predsedníčka výkonného výboru Fondu národného majetku, ktorý privatizoval štátne podiely v rôznych firmách. Gorila opisuje spôsob, akým chcela Penta vyplatiť Bubeníkovej úplatok. Tá to označuje za absolutne nepravdivé.