Anketa okrem ďalších zaujímavostí priniesla aj jednu kuriozitu. Keď sa Slováci mali vyjadriť, či je naše členstvo v EÚ prospešné, odpovedali inak, než pri takmer totožnej otázke, či je členstvo v EÚ dobrá vec...
Cestu k urnám si v eurovoľbách našlo až 1 007 398 slovenských voličov. Sme v skupine 19 krajín, kde volebná účasť vzrástla. V 8-mich štátoch naopak klesla. „Zvrátil sa trend klesajúcej účasti,“ uviedla sociologička Oľga Gyárfášová. Pozitívne hodnotí tiež fakt, že sa volieb zúčastnilo viac mladých ľudí. Témy, ktoré boli pre voličov v EÚ dôležité, boli najmä hospodársky rast, boj proti klimatickým zmenám a presadzovanie ľudských práv a demokracie. Slováci kládli dôraz aj na sociálnu ochranu v EÚ a bezpečnosť potravín. Za hlavné výhody, ktoré našej krajine prináša členstvo v EÚ, označili Slováci nové pracovné príležitosti a hospodársky rast. Pri pohľade na celkové najčastejšie odpovede, čo EÚ krajine prináša, sa poradie benefitov odlišuje od slovenského rebríčka. Na prvom mieste bolo zlepšenie spolupráce s inými krajinami, prispievanie k udržaniu mieru a posilňovaniu bezpečnosti, až potom pracovné príležitosti a hospodársky rast. Prieskum realizovali v júni 2019 prostredníctvom osobných rozhovorov na vzorke vyše 27-tisíc respondentov, z toho približne tisíc respondentov bolo Slovákov.
Kuriózne odpovede
Zaujímavé na výsledkoch zo Slovenska bolo to, že 75 percent Slovákov si myslí, že naša krajina má z členstva v EÚ prospech, čo je nadpriemer (priemer Únie je 68%, pozn. red.). Keď sa našincov spýtali, či je podľa nich naše členstvo v Únii dobrá vec, odpovedalo 46% kladne a až 45% uviedlo, že ani dobrá, ani zlá.
Zaujímavosti z našich eurovolieb
40 % opýtaných považuje voľby za svoju občiansku povinnosť
39 % opýtaných si myslí, že nám EÚ pomáha v pracovných príležitostiach
27 % účastníkov ankety volilo kvôli brexitu
6 % respondentov išlo k urnám hlavne kvôli migrácii