Vo viacerých smeroch je unikátna. Už v roku 1943 bol prvým obyvateľom hradnej priekopy okolo Bojnického zámku diviak Mišo, ku ktorému neskôr pribudli srnčia zver a jeleň Paľo.
Živý biologický kútik mal u ľudí taký ohlas, že k založeniu prvej zoologickej záhrady na Slovensku v roku 1954 bol len krôčik. Postupne sa tu udomácnilo 3 500 jedincov. Z 350 tu chovaných živočíšnych druhov nemajú návštevníci šancu vidieť nikde inde na Slovensku až 280.
Leopard obláčkový
Dokonale sa prispôsobil životu v korunách stromov, aj preto má najdokonalejšiu lezeckú techniku spomedzi všetkých mačiek. V pomere k veľkosti lebky má zo všetkých mačiek najdlhšie očné zuby. Môžu mať viac ako 4 cm a nápadne pripomínajú vyhynuté šablozubé mačkovité šelmy, ktoré našu planétu obývali pred desiatkami tisíc až niekoľkými miliónmi rokov.
Tohto leva by ste vo voľnej prírode hľadali márne, vyhubili sme ho. V ľudskej opatere prežíva vo svete menej ako 100 jedincov. Posledným útočiskom tejto šelmy sa stali zoologické záhrady. Veľké mačkovité šelmy patria k najobľúbenejším chovancom zoologických záhrad po celom svete. V Národnej zoo Bojnice môžete vidieť dva samce leva a dve samice.
Patrí k piatim známym druhom tigrích rýb. Sú to endemické ryby afrického kontinentu, mimoriadne dravej a agresívnej povahy. Ostré zuby sú dobre viditeľné, aj keď majú zatvorené ústa. Ich rodový latinský názov Hydrocynus v doslovnom preklade znamená riečny pes. Binga je zatiaľ jediná sladkovodná ryba na svete, pri ktorej bolo opakovane zdokumentované, ako dokáže loviť letiace vtáky nad hladinou rieky.
Slony patria medzi najznámejšie cicavce našej planéty a od nepamäti nás fascinujú nielen svojou veľkosťou. Na Slovensku nájdu záujemcovia slony africké len v Národnej zoo Bojnice, kde už od roku 1984 chovajú 2 samice. Maja a Gula boli dovezené z afrického Zimbabwe, kde ich odchytiki ako opustené mláďatá. Slonica rodí len jedno mláďa, ktoré pri narodení váži 85 - 120 kg. Slony sa dožívajú v priemere 50 - 60 rokov. Všetky druhy slonov sú dnes ohrozené.