Záujem o lístky na športový sviatok je v "krajine vychádzajúceho slnka" enormný a viac ako desaťnásobne prevyšuje ponuku. Preto malo dôjsť pri spomenutej lotérii k použitiu falošných identifikátorov, ktoré mali uľahčiť kúpu vstupeniek.
"Konzultujeme túto záležitosť s políciou a ak sa objavia ďalšie podozrenia, budeme ich riešiť," píše sa v pondelňajšom stanovisku organizátorov, ktorí dlhodobo bojujú s priekupníkmi. V dôsledku toho vošiel v Japonsku do platnosti nový zákon. Ten umožňuje potrestať nelegálnych predajcov vstupeniek pokutou vo výške 9100 amerických dolárov a rokom väzenia. Na druhej strane, právne normy sa nevzťahujú na lístky, ktoré sú distribuované zadarmo alebo ako darčeky.
Organizátori tokijskej olympiády predali prostredníctvom internetových lotérií už 3,57 milióna vstupeniek z celkového počtu 7,8 milióna. Dá sa preto očakávať, že publikum na jednotlivých športoviskách budú tvoriť približne zo 70 až 80 % japonskí obyvatelia. Vzhľadom na to, že metropolitná oblasť Tokia má až 35 miliónov obyvateľov, nemali by hroziť prázdne tribúny ako v Riu de Janeiro alebo Pjongčangu. Naopak, veľký záujem o podujatie spôsobil zvýšenie ceny hotelov v japonskej metropole.