"Tento zlovestný režim musí byť vymazaný z mapy, pričom to dnes už nie je len sen, ale dosiahnuteľný cieľ," vyhlásil veliteľ revolučných gárd Hosejn Salámí, ktorého citovala gardistická tlačová služba Sepah.
Štyri desaťročia po iránskej islamskej revolúcii "sme dosiahli schopnosť zničiť hochštaplerský sionistický režim (Izrael)", zdôraznil Salámí.
V ostrom kontraste so slovami veliteľa revolučných gárd bolo vyhlásenie hovorcu iránskeho rezortu diplomacie Abbása Músavího, ktorý na Twitteri napísal: "Želáme šťastný (židovský) Nový rok našim židovským spoluobčanom a všetkým skutočným nasledovníkom veľkého proroka Mojžiša - pokoj s ním". Músavího blahoželanie bolo napísané po perzsky, po anglicky a po hebrejsky.
Pondelkové vyhlásenia veliteľa revolučných gárd nie sú síce pre Teherán neobvyklé, prichádzajú však podľa AFP v čase zvýšeného medzinárodného napätia. To súvisí s iránskym jadrovým programom, ako aj sériou incidentov na Blízkom východe, ktoré mohli vyústiť až do otvoreného vojenského konfliktu islamskej republiky so Saudskou Arábiou a Spojenými štátmi.
Po tom, ako Washington v roku 2018 odstúpil od jadrovej dohody s Iránom, spustili Spojené štáty, za hlasnej podpory úradujúceho izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, voči Teheránu politiku "maximálneho tlaku".
Iránsky režim je voči Izraelu otvorene nepriateľský už od revolúcie z roku 1979, pričom Teherán otvorene podporuje rozličné protiizraelské ozbrojené skupiny, medzi ktoré patria aj libanonské šiitské hnutie Hizballáh a palestínsky Hamas.