Jej kroky po príhovore však dôveru zrejme príliš nevzbudia. Pri prezidentkinom prominentnom stole totiž okrem ministra diplomacie Miroslava Lajčáka (56) sedel aj biznismen Jozef Gál. Ten podniká s bašternákovcami a exministrom Jánom Počiatkom, za éry ktorého sa Gálovej firme výborne darilo, na čo poukázala aj nadácia Zastavme korupciu.
Prezidentka na svojej pracovnej ceste v Spojených štátoch vystúpila na dvoch významných podujatiach a spoznala viacero dôležitých predstaviteľov verejného života. Pochváliť sa môže napríklad stretnutím s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom. Čím sa však Čaputová chváliť zrejme nebude, je spoločná večera s podnikateľom Jozefom Gálom. Ten je majiteľom IT firmy Microcomp a bol jedným z troch akcionárov spoločnosti BG Invest. Ďalší dvaja boli Ladislav Bašternák odsúdený za daňové podvody a exminister Ján Počiatek.
Gál v BG Investe dodnes pôsobí s Bašternákovým bratom Petrom, na ktorého Ladislav podľa zistení Denníka N previedol akcie tejto firmy tesne po tom, ako bolo jasné, že o ne môže prísť v súvislosti s trestom prepadnutia majetku. Gálova firma Microcomp navyše sídlila v budove už spomínanej firmy BG Invest. Túto budovu sa následne rozhodli predať za tri milióny eur.
Gál s Bašternákovým bratom si tak chceli otvoriť účet v slovenskej banke, na ktorý prídu práve tieto tri milióny eur zo Švajčiarska. Banka transakciu ohlásila, nie je tak jasné, či sa Bašternák napokon k peniazom dostal. Akoby prepojení nebolo málo, spoločnosť BG Invest podľa zistení portálu Aktuality.sk vyplácala exministrovi financií Počiatkovi dividendy v rovnakom čase, keď dodávala Gálova firma Microcomp jeho ministerstvu o 30 % predraženejší hardvér, na čo upozorňovala aj nadácia Zastavme korupciu.
Čo má Gál s prezidentkou?
Nový Čas zisťoval, v akom vzťahu je prezidentka s osobou, o ktorej podozrivom podnikaní informovali viaceré médiá. „Pani prezidentka netušila, o koho ide, a rešpektovala zasadací poriadok, ktorý pripravili organizátori. Pri stole strávila minimum času, diskutovala najmä s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom,“ uviedol Čaputovej hovorca Martin Strižinec s tým, že tam boli desiatky hostí a ich zoznam a rozmiestnenie boli plne v kompetencii organizátorov Globsecu.
Tí priznali, že Gál bol jedným zo štyroch sponzorov podujatia, ktoré nebolo podporené z vládnych zdrojov. „Medzi spoločnosťami, ktoré podujatie podporili, sú: EY Slovenská republika, InoBat, Microcomp a Slovnaft. Je úplne prirodzené a bežné, že zástupcovia sponzorov podujatia sú naň pozvaní,“ odpísala Henrieta Kunová z Globsecu.
Dodala, že bez podpory firiem, ktoré majú záujem o rozvoj americko- slovenských vzťahov, by sa im podujatie zorganizovať podarilo len ťažko. V podobnom duchu odpovedal aj syna Jozefa Gála Tomáš. Ten zastáva vo firme funkciu zástupcu generálneho riaditeľa a na podujatí bol takisto prítomný. Od obvinení z toho, že by Bašternákovi chceli niečo ušetriť sa dištancuje. Jeho stanovisko uvádzame neupravené v plnom znení:
"Konferenciu a gala večeru k 30. výročiu demokratických zmien v strednej Európe organizoval GLOBSEC. Nakoľko ide o významnú historickú udalosť, rozhodli sme sa konferenciu a gala večeru podporiť a na oboch sa aj zúčastniť. Pre nás dôležitým faktom bola aj možnosť rozvíjať obchodnú a ekonomickú spoluprácu medzi stredoeurópskymi a americkými firmami. Podujatia sa zúčastnili dôležití ľudia z businessu, diplomacie a politiky, tak ako je to pri takýchto konferenciách obvyklé. Podujatie bolo podporené viacerými firmami a sme patrične hrdí na to, že sme mohli byť jednou z nich.
Čo sa týka linku na článok v denníku N, ten som si prečítal a neviem aké stanovisko k tomu zaujať. V predmetnom článku je niekoľko faktov o BG Invest a „that’s it“. Ostatné časti sú len domnienkami prípadne skutočnosťami, o ktorých máme len mediálne informácie. Samozrejme sa dištancujeme od informácií ktoré indikujú, že sme chceli niekomu niečo nezákonne ušetriť, neviem čo, ani ako, nakoľko je to v článku dosť nejasne popísané. Autorka článku nás pred ani po vydaní neoslovila."