Chrípka je častokrát mylne považovaná za banálne ochorenie. Viacerí jej neprikladajú dôležitosť, ide však o chybnú predstavu. Chrípka môže postihnúť kohokoľvek a závažné problémy s ňou súvisiace sa môžu vyskytnúť v akomkoľvek veku. Odolnosť organizmu zvyšuje prísun vitamínov, cvičenie i otužovanie. Počas chrípkového obdobia je tiež vhodné časté a účinné vetranie, najmä v miestnostiach, kde sa zdržiava viac ľudí, a časté umývanie rúk.
Slovensko dosahuje veľmi nízku mieru zaočkovanosti proti chrípke v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie. V chrípkovej sezóne 2017/2018 bolo očkovaním proti chrípke chránených iba 4,4 % populácie Slovenska. „V roku 2018 sa dalo proti chrípke zaočkovať 14 843 našich poistencov,“ približuje tendenciu Slovákov očkovať sa Matej Neumann, hovorca Union poisťovne a dodáva: „Tento rok sa dalo zatiaľ zaočkovať približne 700 poistencov, avšak od októbra očakávame podobný záujem ako v minulom roku. “
Čo obsahuje sérum
Očkovacie látky proti chrípke sú neživé, obsahujú usmrtené vírusy chrípky. Očkovaním sa vytvárajú v tele špecifické ochranné protilátky, ktoré zabraňujú vzniku ochorenia, prípadne zmierňujú jeho priebeh a znižujú nepriaznivé dôsledky chrípky.
Ako rýchlo účinkuje
Ochranné protilátky sa vytvoria za 10 až 14 dní po očkovaní a vytvárajú ochranu na obdobie 6 až 12 mesiacov.
Kedy je správny čas
Optimálny čas na očkovanie je v mesiacoch október – november.
Koľko to stojí
Očkovacie látky plne hradia všetky zdravotné poisťovne. Očkovanie treba opakovať každý rok.
Kedy to nejde
Osoba by nemala pociťovať žiadne príznaky začínajúcej virózy alebo prechladnutia, čiže je bez teploty, bez bolestí hrdla a nádchy.
Opakovať každý rok
Vírus chrípky je unikátny tým, že je nesmierne premenlivý. Zloženie očkovacej látky sa každoročne mení, preto je potrebné očkovanie vykonať každoročne. Platí to aj z toho dôvodu, že ochranná hladina protilátok po očkovaní pretrváva po dobu 6 až 12 mesiacov.
Postup pri očkovaní
1. Navštívte svojho všeobecného lekára, s ktorým máte podpísanú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a oznámte mu, že sa chcete dať očkovať.
2. Lekár podľa záznamov a vášho aktuálneho zdravotného stavu rozhodne, či nepatríte do skupiny, ktorá sa očkovať nemôže.
3. Ak je očkovanie pre vás vhodné, dohodnite si termín.
4. Lekár môže mať vakcínu pri sebe. Ak nie, vypíše vám recept, na základe ktorého vám v lekárni vydajú očkovaciu látku bez úhrady.
5. Výkon očkovania uhradí lekárovi poisťovňa.
Tehotná by mala očkovanie zvážiť
Peter Krajkovič, gynekológ
Či sa má dať žena v tehotenstve očkovať proti chrípke, je veľmi ťažká otázka a nedá sa na ňu jednoznačne odpovedať. Je to idividuálne. Ak nie je, ani sa neočakáva epidémia, asi by som do toho nešiel. Akonáhle hrozí epidémia novým vírusom, musí si to každá tehotná žena zvážiť. Či si bude dávať pozor, nebude chodiť do kolektívu, dá si vitamíny alebo či sa dá zaočkovať. Sedliacky rozum hovorí, že do tehotenstva zbytočne nedávať niečo, čo tam nepatrí, teda ani očkovania. Na druhej strane, chrípka v tehotenstve sa môže pre ženu skončiť smrteľne alebo ťažkými komplikáciami pre plod.
Ján Mikas, hlavný hygienik Slovenskej republiky
Čo sa týka možných vedľajších účinkov po očkovaní proti chrípke, býva to najčastejšie bolestivosť, začervenanie a zatvrdnutie miesta vpichu. Môže sa vyskytnúť aj zvýšená teplota, únava a bolesti svalov. Tieto reakcie spravidla odznejú do dvoch až troch dní. Ich frekvencia výskytu
je rôzna, závisí to od individuálnej predispozície jednotlivca.