Podľa 81-ročného rodáka z Bratislavy tento spôsob tréningu hráčovi nepomôže zlepšiť športový výkon.
"Vravím to už roky, možno aj dvadsať rokov. Zo športovo-medicínskeho pohľadu je to absolútny nezmysel. Keď som to rozprával naším hokejovým trénerom, všetci mi hovorili: ´Vieš, chlapci si musia obaliť hokejky, nabrúsiť korčule a podobne´. Na to som odvetil, či sa to nedá robiť pred zápasom, ale už ráno," uviedol Fischer v rozhovore pre agentúru SITA.
Aj keď sú ranné rozkorčuľovania dlhé desaťročia zaužívanou súčasťou prípravy hokejistov na súťažné zápasy, známy kardiochirurg priznal, že nerozumie tejto filozofii. "Ranné rozkorčuľovanie zo športového pohľadu hráčovi nič nedá. Mám dokonca informácie, že jeden alebo dva špičkové kluby zo zámorskej NHL už tieto ranné rozcvičky vypustili. Keď som sa opýtal slovenských aj českých trénerov, prečo stále využívajú tieto rozkorčuľovania, mnohí mi povedali, že to robia viac-menej zo zvyku. Podľa mňa to netreba robiť," doplnil.
Podľa Fischera je z medicínskeho pohľadu zahriatie svalstva niekoľko hodín pred stretnutím absurdnosť. "Namiesto toho, aby hráč išiel s manželkou alebo priateľkou do mesta či s deťmi na ihrisko, psychologicky sa trošku uvoľnil, v deň zápasu ráno musí vstať, obliecť sa, prezliecť sa, aby sa dostal na ľad. Na týchto tréningoch môžu s hráčmi korčuľovať deti, pretože tam vládne tzv. tango tempo," poznamenal.
Taktiež zdôraznil, že čoraz dôležitejšou zložkou prípravy športovcov sa stáva psychický relax. Aj preto ľuďom v slovenskom hokeji odporúča, aby mali hráči väčší priestor na tzv. vyčistenie si hlavy, možno aj na úkor ranných rozkorčuľovaní. "V deň duelu treba šetriť každé percento sily na večerný zápas. To je regenerácia tela. Dôležitá je však aj regenerácia hlavy. A čo je najlepšia regenerácia, ako si doobeda spraviť vlastný program s najbližšími," položil na záver rečnícku otázku Viliam Fischer.